Tajemniczy Radeon pojawił się w OpenVR Benchmark i pokonał RTX 2080 Ti

Tajemniczy Radeon pojawił się w OpenVR Benchmark i pokonał RTX 2080 Ti

Niewypuszczona karta graficzna AMD Radeon RX dostrzeżona została w bazie danych benchmarku dedykowanego VR, gdzie okazała się wydajniejsza od GeForce’a RTX 2080 Ti, czyli topowego modelu NVIDII, co ze zrozumiałych względów od razu wywołało sporo szumu w sieci. Być może bowiem mamy tu do czynienia z długo wyczekiwanym Big Navi, o którym tak wiele się ostatnio mówi, że nawet szefowa Czerwonych obiecała jego nadejście. Karta przetestowana została w OpenVR Benchmark i co dość nietypowe, platforma testowa zawierała także procesor mobilny Ryzen 7 4800H (seria Renoir), ale z drugiej strony trzeba pamiętać, że inżynieryjne próbki często sprawdzane są w bardzo nietypowych konfiguracjach i właśnie z taką sytuacją możemy mieć tu do czynienia.

Co nietypowe, platforma testowa zawierała także procesor mobilny Ryzen 7 4800H, ale z drugiej strony trzeba pamiętać, że inżynieryjne próbki często sprawdzane są w bardzo nietypowych konfiguracjach.

Tajemniczy Radeon pojawił się w OpenVR Benchmark i pokonał RTX 2080 Ti

Co jednak bardziej zaskakuje, to wynik uzyskany przez tę kartę graficzną. W benchmarku CyubeVR przy rozdzielczości 1512 x 1680 pikseli z goglami HTC Vive MV (90 Hz), niewypuszczone GPU osiąga rezultat 103,32 kl./s, z kolei najszybsza karta NVIDII, GeForce RTX 2080 Ti, w tym samym teście pochwalić może się wynikiem 88,10 kl./s. Oznacza to 17% przewagę na korzyść bliżej nieokreślonej karty AMD. Trzeba przy tym pamiętać, że jest to typowy test VR, a przecież karty Zielonych dotychczas lepiej sprawdzały się w takich scenariuszach, ze względu na lepszą optymalizację po stronie sterowników, a tutaj mamy do czynienia z zupełnie odmienną sytuacją.

Oczywiście nie mamy żadnej pewności, czy rzeczywiście mamy tu do czynienia z tzw. „Dużym Navi”, które napędzać ma nadchodzącą flagową kartę graficzną Radeon. Do tego niekoniecznie wydajność z benchmarku VR musi przełożyć się później na osiągi w grach AAA. Niemniej, jeśli AMD uda się osiągnąć 10-20% przewagi nad GoForcem RTX 2080 Ti, to nadchodzący high-endowy Radeon może okazać się niezwykle imponującym produktem, szczególnie jeśli oparty zostanie o kolejną generację RDNA ze sprzętowym wsparciem dla ray-tracingu. Wciąż nie wiemy jednak, kiedy możemy spodziewać się premiery tej karty graficznej, ale spodziewać można się, że AMD będzie chciało dostarczyć ją na rynek przed debiutem GPU Ampere od NVIDII. Obstawiamy więc, że Czerwoni zdecydują się prezentację na targach Computex, które odbywają się na przełomie maja i czerwca.      

Pokaż / Dodaj komentarze do: Tajemniczy Radeon pojawił się w OpenVR Benchmark i pokonał RTX 2080 Ti

 0