Tak działają Windows 10 i aplikacje x86 na procesorze ARM

Tak działają Windows 10 i aplikacje x86 na procesorze ARM

Ogłoszone przez Microsoft i Qualcomm w grudniu zeszłego roku wsparcie Windows 10 dla procesorów ARM było dużym wydarzeniem w świecie IT. Wczoraj na konferencji Build firma z Redmond zaprezentowała swój system operacyjny na najnowszym SoC Snapdragon.

W grudniu 2016 Microsoft na konferencji WinHEC w Chinach zaprezentował swój najnowszy OS uruchomiony na urządzeniu wyposażonym w Snapdragon 820. 2-minutowe nagranie zostało następnie udostępnione za pośrednictwem kanału YouTube dedykowanego Windowsowi. Wczoraj natomiast Hari Pulapaka oraz Arun Kishan z Microsoft przeprowadzili kolejną prezentację na żywo. Trwała ona ponad 13 minut i można ją zobaczyć pod tym adresem. Tym razem pracownicy amerykańskiej firmy wykorzystali najnowszy SoC Qualcommu, Snapdragon 835. Obsługa Windows 10 na procesorze tego typu odbywa się poprzez warstwę emulacji x86. Dzięki niej możliwe jest nie tylko uruchamianie aplikacji typu UWP, ale także tradycyjnego oprogramowania typu Win32. Tym samym ta mobilna wersja Windows 10 nie różni się niczym od desktopowej i jest de facto mniej ograniczona od Windows 10 S.

Microsoft nazywa Windows 10 dla urządzeń z procesorami ARM "the anywhere, anytime PC" - będzie on dostępny zarówno na smartfony, urządzenia 2-w-1, a także laptopy

Firma Qualcomm na potrzeby demonstracji stworzyła specjalny prototyp urządzenia wyposażonego w SoC Snapdragon 835, które następnie zostało podłączone do monitora, a inżynierowie firmy z Redmond mogli używać myszki i klawiatury. Zapewnili przy okazji, że urządzenia z architekturą ARM kompatybilne z Windows 10 ukażą się pod koniec tego roku i będzie dostępne w szerokim spektrum różnych produktów - od smartfonów przez hybrydy 2-w-1 po laptopy. Microsoft na przykładzie kamerki internetowej podkreśla, że do sprzętu można podłączyć wiele PC-towych akcesoriów i będą one działać plug-and-play, bez konieczności instalowania żadnych sterowników. Pracownicy Microsoftu zademonstrowali również program 7zip i zaznaczyli, że zarówno tradycyjne aplikacje x86 Win32, jak i UWP z Windows Store nie będą wymagały żadnej dodatkowej ingerencji ze strony deweloperów. Wydajność działania oprogramowania w zapewnieniach amerykańskiej korporacji ma być bliska natywnej - technologia emulacji opiera się o istniejące już rozwiązania, dzięki którym 64-bitowe desktopowe wersje Windowsa potrafią uruchamiać 32-bitowe aplikacje.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Tak działają Windows 10 i aplikacje x86 na procesorze ARM

 0