Tak się kończy próba wyprania skradzionych kryptowalut o wartości 16 miliardów zł

Tak się kończy próba wyprania skradzionych kryptowalut o wartości 16 miliardów zł

Jak poinformowały zachodnie media, Departament Sprawiedliwości przejął skradzione kryptowaluty o wartości 16 miliardów złotych (4 mld USD) i nakazał aresztować nowojorską parę, która prała "brudne kryptowaluty".

Pamiętacie aferę z Bitfinex, giełdy z Hongkongu, z której w 2016 roku wyparowało 119 000 bitcoinów? Cóż.. Departament Sprawiedliwości USA o takiej forsie nie zapomina, bo przełomowe włamanie do jednej z największy firm krypto na świecie bez echa nie przechodzi. Urzędnicy z DoJ aresztowali nowojorską parę małżeńską oskarżając ich o pranie skradzionej wcześniej kryptowaluty.

Areszt dla nowojorskiej pary za próbę wyprania skradzionych w 2016 roku bitcoinów. Grozi im 20 lat więzienia.

Bitfinex skradziono bitcoiny

Szczegółów śledztwa oczywiście nie znamy, ale aresztowano Ilya Lichtensteina (lat 34) oraz jego żonę Heather Morgan (lat 31) konfiskując przy tym ponad 94 000 bitcoinów, co przy dzisiejszym kursie BTC daje zawrotne 16 miliardów złotych. Według urzędników z Departamentu Sprawiedliwości USA, jest to największa konfiskata w historii Stanów Zjednoczonych, a para jest oskarżona o spisek w celu wyprania "brudnych kryptowalut". Nie zostały postawione natomiast zarzuty o popełnienie samego włamania, dlatego możemy przypuszczać, że zaangażowanych w proceder z 2016 roku jest więcej ludzi.

Podczas posiedzenia, sędzia przyznał Heather Morgan kaucję w wysokości 3 milionów USD, a w przypadku jej małżonka, 5 milionów USD, pomimo tego, że rząd USA stanowczo protestował, a nawet żądał kaucji w wysokości 100 milionów USD ze względu na wysokie ryzyko ucieczki oskarżonych. Obojgu za próbę wyprania skradzionych w 2016 roku bitcoinów grozi nawet 20 lat więzienia.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Tak się kończy próba wyprania skradzionych kryptowalut o wartości 16 miliardów zł

 0