Take-Two prowadzi rozmowy na temat przejęcia Codemasters

Take-Two prowadzi rozmowy na temat przejęcia Codemasters

Przejęcia jednych deweloperów przez innych nie jest niczym nadzwyczajnym w świecie gier i to stały element na horyzoncie tej branży. Do mniejszych transakcji tego typu dochodzi prawdopodobnie kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt razy w ciągu roku. Większe zdarzają się zdecydowanie rzadziej, ale też nie są niczym nadzwyczajnym. Przecież zaledwie kilka tygodni temu Microsoft oficjalnie ogłosił, że Bethesda dołącza do Xbox Studios. Do tej pory trwają dyskusje, czy kolejne odsłony Wolfenstine’a, The Elder Scrolls czy te Fallouta będą wydawane tylko na PC oraz Xboxy i jednocześnie ominą konsole Sony. Teraz może dojść do kolejnego przejęcia, a jednym z głównych graczy może być deweloper specjalizujący się w grach wyścigowych, czyli Codemasters. To o tyle ciekawe, że Brytyjczycy sami kilka miesięcy temu za 30 mln dolarów kupili Slightly Mad Studios, odpowiedzialne za Project CARS.

Codemasters może wkrótce przejść w ręce Take-Two Interactive.

DiRT 5 - Codemasters

Według najnowszych informacji trwają już rozmowy, które miałby doprowadzić do przejęcia Codemasters przez Take-Two Interactive. Brytyjski deweloper poinformował o tym swoich inwestorów. Transakcja prawdopodobnie będzie opiewać na kwotę około 739 mln funtów, co daje cenę około 4,85 funtów za akcję. Po przeliczeniu na amerykańską walutę wychodzi prawie 1 mld dolarów, więc mówimy o sumie zdecydowanie niemałej. Na ten moment Codemasters jest wyceniane na około 663 mln funtów, więc Take-Two Interactvie prawdopodobnie trochę przepłaci, ale to całkowicie normalne. Mówimy w końcu o wydawcy takich serii, jak Grand Theft Auto, Red Dead Redemption, NBA 2K, Mafia, Borderlands, BioShock, XCOM, Max Payne czy też Cywilizacja. Bez wątpienia jest to jedna z największych firm w branży, którą stać na tego typu zakup.

Pytanie brzmi, po co Take-Two takie przejęcie? Odpowiedź wydaje się nader oczywista. Codemasters to w tym momencie, tym bardziej po przejęcie Sliglty Mad Studios, największy deweloper gier wyścigowych na świecie. Mają w swoim portfolio w tym momencie Project CARS, serię F1, a także serię DiRT. Wyścigi to ich specjalizacja i prawdopodobnie robią na tym niezłe pieniądze. Tymczasem Take-Two Interatcive nie ma tego typu gier w swojej ofercie. Przejęcie Codemasters pozwoli im dotrzeć do zupełnie nowych użytkowników, którzy do tej pory byli dla nich niedostępni. Z informacji wynika, że rozmowy cały czas trwają, więc nic nie jest jeszcze pewne, ale wszystko zmierza ku szczęśliwemu zakończeniu i oficjalnie ogłoszenie może nastąpić w ciągu kilku najbliższych tygodni.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Take-Two prowadzi rozmowy na temat przejęcia Codemasters

 0