Taki laptop to rzadkość. Na pokładzie Ryzen 7 i... Linux

Taki laptop to rzadkość. Na pokładzie Ryzen 7 i... Linux

Użytkownicy Linuxa mogą być zainteresowani nową propozycją od firmy Slimbook. Przedstawili oni bowiem nowego laptopa z dystrybucją KDE Neon oraz środowiskiem KDE Plasma 6. Jeśli chodzi o hardware, to tutaj też jest naprawdę ciekawie.

Laptop z fabrycznie zainstalowanym Linuxem

Laptopy z fabrycznie zainstalowanym Linuxem to rzadko spotykany sprzęt. Niemniej jednak popyt na takie urządzenia widocznie istnieje, skoro do Linuxowych laptopów dołączył właśnie nowy model z podzespołami z górnej półki. Mowa tutaj o komputerze KDE Slimbook 16, który właśnie został zaprezentowany. Oczywiście najbardziej charakterystyczny w tym laptopie jest system operacyjny. To Linux w dystrybucji KDE Neon ze środowiskiem KDE Plasma 6.

Oczywiście najbardziej charakterystyczny w tym laptopie jest system operacyjny. To Linux w dystrybucji KDE Neon ze środowiskiem KDE Plasma 6.

Jeśli chodzi o hardware'ową część to komputer oferuje naprawdę mocną specyfikację. Zaczynając od procesora, jest nim Ryzen 7 7840HS posiadający 8 rdzeni i 16 wątków. Jego maksymalne taktowanie to 5,1 GHz, a za grafikę odpowiada iGPU w postaci Radeona 780M. Sam ekran to 16-calowa matryca o rozdzielczości 2560 x 1600 w proporcjach 16:10. Wyświeltacz zapewnia też janość na poziomie 400 nitów, 100% pokrycia palety barw sRGB oraz odświeżanie wynoszące 165 Hz. Slimbook chwali się też, że laptop został w 100% wykonany z aluminium.

Dalsza specyfikacja, cena i dostępność

Przechodząc do pamięci, urządzenie obsługuje do 64 GB RAM typu DDR5 o prędkości 5600 MHz. Dostępne są też 2 sloty M.2 wspierające dyski NVME PCIe 4.0 o pojemności do 8 TB. W kwestii łączności bezprzewodowej komputer obsługuje Wi-Fi 6 oraz Bluetooth 5.2. Dostępne złącza to: 2x USB-C (USB 3.1 Gen 1 z opcją Power Delivery 3.0 oraz wyjściem obrazu), 3x USB-A w standardzie 3.1 oraz HDMI. Wato jeszcze wspomnieć o kamerce 720p i baterii 68 Wh. Mimo 16-calowego ekranu, KDE Slimbook 16 waży całkiem niewiele, bo 1,86 kg. Na tę chwilę laptop dostępny jest w przedsprzedaży w cenie 999 euro. Dostawa oczekiwana jest dopiero w kwietniu. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Taki laptop to rzadkość. Na pokładzie Ryzen 7 i... Linux

 0