Takiego chłodzenia CPU jeszcze nie widzieliście. Budowa nietypowa, a wydajność zaskakująco dobra

Takiego chłodzenia CPU jeszcze nie widzieliście. Budowa nietypowa, a wydajność zaskakująco dobra

Znaczna większość dostępnych na rynku chłodzeń horyzontalnych wykorzystuje tylko jeden wentylator. Chińska firma JIUSHARK postanowiła stworzyć coś innego. Model JF13K Diamond wykorzystuje naprawdę spory radiator z aż dwoma wentylatorami. Mimo, że chłodzenie przeznaczone jest do odprowadzania ciepła z procesora, swoją budową przypomina konstrukcje znane z kart graficznych. Jego wydajność może pozytywnie zaskoczyć.

Każdy procesor wymaga odpowiedniego chłodzenia. W przypadku większości standardowych obudów, wybór jest dosyć prosty. Znaczna część z dostępnych na rynku rozwiązań powinna bez problemu zmieścić się do środka. Sprawa komplikuje się nieco przy budowie komputera w formacie Mini-ITX. Wówczas musimy rozglądać się za kompaktowymi coolerami. Zaliczyć możemy do nich chłodzenia horyzontalne, które nie są tak wysokie, jak konstrukcje wieżowe. Większość z nich oferuje tylko jeden wentylator, co oczywiście wpływa na temperatury. Chiński producent JIUSHARK postanowił rozwiązać ten problem, prezentując chłodzenie JF13K Diamond. Konstrukcja składa się z aluminiowego radiatora, do którego ciepło z CPU odprowadzane jest za pośrednictwem 7 rurek cieplnych. Warto w tym miejscu dodać, że heatpipe'y zostały zintegrowane ze stopą chłodzenia, co oznacza, że nie stykają się bezpośrednio z IHS procesora.

Chłodzenie od JIUSHARK ma być w stanie schłodzić procesory o TDP do 265 W. Mówimy zatem o konkurencji (przynajmniej na papierze) dla najwydajniejszych chłodzeń wieżowych oraz niektórych AiO.

 

JIUSHARK JF13K Diamond
JIUSHARK JF13K Diamond

Za aktywną część chłodzenia odpowiadają dwa 120-milimetrowe wentylatory. Ich wysokość to zaledwie 15 mm. Łopatki mogą obracać się z prędkością 800-1800 RPM. Przepływ powietrza szacowany jest na 23,46-64,51 CFM. Do zasilenia wykorzystano 4-pinową wtyczkę PWM. Producent zadbał o dobrą kompatybilność z obudowami oraz płytami głównymi w formacie SFF. Wymiary coolera to 241 x 121 x 92 mm. Ponadto, JF13K Diamond zapewnia do 59 mm przestrzeni na moduły RAM oraz 50 mm na osłonę portów we/wy.

 

JIUSHARK JF13K Diamond - wydajność

Chłodzenie od JIUSHARK ma być w stanie schłodzić procesory o TDP do 265 W. Mówimy zatem o konkurencji (przynajmniej na papierze) dla najwydajniejszych chłodzeń wieżowych oraz niektórych AiO. Przygotowane przez producenta testy pokazały, że przy zastosowaniu JF13K Diamond, Intel Core i9-11900K pobierający do 217 W pracował z temperaturą 85°C. Przy 251 W, procesor osiągał już 100°C, jednak nie zrzucał zegarów. Co najciekawsze, chłodzenie kosztuje tylko 270 RMB, czyli nieco ponad 170 złotych. Przygotowane zostały dwie wersje kolorystyczne: czarna i biała. Niestety, dostępność ograniczona jest wyłącznie do Chin.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Takiego chłodzenia CPU jeszcze nie widzieliście. Budowa nietypowa, a wydajność zaskakująco dobra

 0