Tańsze chipsety AMD B550 i A520 już wkrótce, seria 600 przed końcem roku

Tańsze chipsety AMD B550 i A520 już wkrótce, seria 600 przed końcem roku

Wygląda na to, że jeszcze w tym roku doczekamy się premiery chipsetów AMD z serii 600, a tak przynajmniej donosi DigiTimes, które tradycyjnie powołuje się na swoje dojścia u tajwańskich producentów. Według informacji, do których dotarła redakcja, kolejna fala chipsetów dedykowanych procesorom Ryzen powinna zadebiutować na rynku jeszcze w 2020 roku. Zanim przejdziemy dalej, warto też wspomnieć, że z kolei The China Times donosi, że firma ASMedia szykuje się już do produkcji budżetowych chipsetów z serii 500, czyli B550 i A520, co nastąpić ma jeszcze w tym kwartale, więc ich premiera jest nieodległa. Te zapewnić mają m.in. wsparcie dla standardu PCIe 4.0 w tańszych płytach głównych, ponieważ dotychczas interfejs obsługiwany był jedynie w ramach układów logiki X570.

Wygląda na to, że jeszcze w tym roku doczekamy się premiery chipsetów AMD z serii 600, a tak przynajmniej donosi DigiTimes.

Test płyty głównej MSI MEG X570 UNIFY. Wciąz na bogato, ale odrobinę taniej

Według najnowszych doniesień, to właśnie ASMedia, a nie samo AMD, które odpowiedzialne było przecież za chipsety X570, opracuje układy logiki z serii 600. Trudno uznać to za niespodziankę, ponieważ obie firmy współpracują ze sobą od lat i spodziewano się, że tajwański producent zabezpieczy także kontrakt na kolejne chipsety Czerwonych. Przecieki zdają się także pokrywać, jeśli chodzi o daty premier, ponieważ The China Times przewidywało, że desktopowe procesory Zen 3, które prawdopodobne nazywać będą się po prostu Ryzen 4000 (nazwa kodowa Vermeer) zadebiutują w drugiej połowie bieżącego roku, a teraz dowiadujemy się, że w tym czasie spodziewać możemy się też nowych chipsetów.

Nie znamy jednak jeszcze szczegółów chipsetów AMD z serii 600 i ciekawi nas, czy topowe modele wciąż potrzebować będą aktywnego chłodzenia, jak to ma miejsce w przypadku X570, co z kolei przypomniało stare czasy, kiedy takie rozwiązania były normą. DigiTimes podaje także, że ASMedia może spodziewać się dużego wzrostu zainteresowania kontrolerem USB 3.2 Gen 2x2, a to ze względu na fakt, że chip stosowany obecnie przez Intela wspiera jedynie USB 3.2 Gen 2, przez co jest zdolny do przesyłania danych z prędkością do 10 Gb/s. Rozwiązanie ASMedia z kolei obsługuje wydajność do 20 Gb/s. ASMedia opracowuje także kontroler USB 4.0, który zamierza skomercjalizować jeszcze w tym roku. Tajwański producent ma być także beneficjentem wojny handlowej między USA a Chinami, w związku z którą coraz więcej firm zwracać ma się do niego z ofertami.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Tańsze chipsety AMD B550 i A520 już wkrótce, seria 600 przed końcem roku

 0