TeamGroup prezentuje QX - najpojemniejszy konsumenckim dysk SSD. Ponad 15 TB na dane

TeamGroup prezentuje QX - najpojemniejszy konsumenckim dysk SSD. Ponad 15 TB na dane

Jeśli wciąż brakuje Wam miejsca na dane, a HDD uznajecie za relikt przeszłości, do którego nie warto już wracać, w takim razie powinniście zainteresować się najnowszym dyskiem SSD od TeamGroup. Mowa tu o modelu QX, który jest pierwszym konsumenckim dyskiem półprzewodnikowym oferującym aż 15,3 TB na dane. Jest to 2,5-calowy nośnik bazujący na interfejsie SATA, więc nie oczekujcie zawrotnych prędkości, charakterystycznych dla dysków PCIe NVMe, ale i tak możemy liczyć na kilkukrotnie lepsze osiągi niż w HDD. QX stworzony został w oparciu o trójwymiarowe pamięci QLC i trudno się temu dziwić, ponieważ oferują one największe zagęszczenie, choć z drugiej strony 4-bitowe pamięci mogą budzić pewne obawy odnośnie trwałości dysku. Producent zdaje się je jednak uspokajać, podając, że jego nowość zapewnia żywotność do 2560 zapisu (TBW).

TeamGroup QX jest pierwszym konsumenckim dyskiem półprzewodnikowym oferującym aż 15,3 TB na dane.

TeamGroup chwali się także optymalizacjami Windows TRIM, technologiami NCQ oraz Wear-Leveling, co przekładać ma się na dłuższą żywotność dysku. Producent zapewnia więc, że QC jest „super trwały” i zrewolucjonizuje rynek SSD SATA. Pod maską QX znajdziemy zaś „smart dual Cache, w tym technologię pamięci podręcznej SLC i bufor DRAM”, co pozwolić ma na uzyskanie prędkości sięgających 560 MB/s dla sekwencyjnego odczytu danych oraz 480 MB/s dla sekwencyjnego zapisu. Liczby te raczej nie zrobią na nikim wrażenia (szczególnie, że w tym tygodniu doczekaliśmy się zapowiedzi dwóch rekordowo szybkich SSD, najpierw od Samsunga, a później od Sabrent), ale przy tej pojemności można przymknąć na to oko. Zestawiając tę specyfikację z innymi nośnikami SATA, jest ona porównywalna z tym, co oferuje np. Samsung 870 QVO.   

Pomimo że producent chwali się, iż QC to konsumencki produkt, raczej nie trafi on do komputerów zwykłych Kowalskich, a to oczywiście ze względu na cenę. Nośnik wyceniony został bowiem na aż 3990 USD, co daje blisko 15 000 zł. Za taką kwotę można złożyć dwa high-endowe komputery ze znacznie szybszymi dyskami. Nawet przelicznik GB na dolar, który wynosi tu 0,25 USD, nie jest zbyt korzystny, ale QX to specyficzny produkt dla osób z grubymi portfelami i dużymi potrzebami na gigabajty. Niemniej jednak 15,3 TB pojemności w standardowym nośniku SATA SSD robi naprawdę duże wrażenie i dobrze pokazuje, jaką drogę przeszła ta technologia w ostatnich latach. Jeszcze nie tak dawno kupowaliśmy 128 GB dyski, choć dziś nie pomieściłyby one nawet ostatniego Call of Duty

Pokaż / Dodaj komentarze do: TeamGroup prezentuje QX - najpojemniejszy konsumenckim dysk SSD. Ponad 15 TB na dane

 0