Technologia Infinity Cache może rozwiązać problem niższej przepustowości pamięci w Big Navi

Technologia Infinity Cache może rozwiązać problem niższej przepustowości pamięci w Big Navi

AMD właśnie zarejestrowało nazwę “Infinity Cache” i choć wniosek w Justia Trademarks zawiera na tyle szeroki opis, że technologia ta łączona może być praktycznie ze wszystkimi układami Czerwonych, to wiele wskazuje na to, że chodzi o nadchodzącą premierę kart graficznych Big Navi. Dzięki temu rozwiązaniu rozwiązać może się problem przeciętnej przepustowości pamięci sugerowanej w plotkach na temat serii Radeon RX 6000. Nie da się bowiem ukryć, że aspekt ten stanowi bardzo mocną stronę kart graficznych Ampere od NVIDII, gdzie topowy model GeForce RTX 3090 pochwalić może się imponującą przepustowością sięgającą 936,2 GB/s, a GeForce RTX 3080 i GeForce RTX 3070 także wypadają pod tym względem naprawdę dobrze, uzyskując odpowiednio 760,3 GB/s i 448 GB/s.

AMD może wprowadzić w serii Radeon RX 6000 technologię Infinity Cache do wspomagania przepustowości pamięci.

Dla kontrastu, przecieki na temat serii Radeon RX 6000 sugerują, że flagowy model Radeon RX 6900 otrzymać ma jedynie 256-bitowy interfejs, co wydawało się bardzo rozczarowujące w porównaniu do rywala. Najnowsze plotki dają jednak nadzieję, że AMD mogło inaczej podejść do tematu i rozwiązać ten problem w nieco inny sposób. Mowa tu bowiem o specjalnej pamięci cache, która stanowić ma swoisty przełom. Na chwilę obecną jednak zapewne jedynie AMD wie, czym dokładnie jest Infinity Cache, nam więc pozostają spekulacje. Mamy jednak nadzieję, że termin ten odnosi się do nowej funkcji, a nie jest jedynie zmyślną nazwą dla istniejącego już rozwiązania. Dla przykładu, AMD nazwało pamięci cache L3 w procesorach Zen 2 GameCache.

Warto jednak podkreślić, że doniesienia na temat Infinity Cache docierają do nas już od jakiegoś czasu i wcześniej również pojawiały się w kontekście nowych kart graficznych z serii Radeon RX 6000. RedGamingTech sugeruje, że AMD może wprowadzić tę technologię do wspomagania przepustowości pamięci, co ma sens biorąc pod uwagę spodziewaną szerokość magistrali w tych grafikach. Portal Videocardz potwierdził u swoich źródeł, że karty Big Navi otrzymają specjalny cache łączący się z podsystemem pamięci. Ten ma być relatywnie mały (większy cache wiąże się z większymi opóźnieniami), ale bardzo szybki. W ten sposób AMD może zaoszczędzić sporo na kosztach produkcji, jednocześnie zapewniając odpowiednią wydajność. Przypominamy, że oficjalna prezentacja kart graficznych Radeon RX 6000 zaplanowana została na 28 października.    

Pokaż / Dodaj komentarze do: Technologia Infinity Cache może rozwiązać problem niższej przepustowości pamięci w Big Navi

 0