Technologia na miarę potrzeb. Dzięki tej podstawce więcej nie rozlejesz piwa

Technologia na miarę potrzeb. Dzięki tej podstawce więcej nie rozlejesz piwa

Wylanie ulubionego trunku podczas przemieszczania się to w niektórych okolicznościach prawdziwa tragedia. Problemu tego czasem doświadczają również mniej zaprawieni w boju kelnerzy, który przenoszą wiele kufli, pokali, czy butelek na niestabilnych tacach. Rozwiązaniem ma być zmechanizowana podstawka, która działając podobnie do gimbala, ma stabilizować przenoszony przedmiot.

Zapomnij o rozlanym piwie. Ta podstawka utrzyma butelkę w pionie.

The Fedmog Challenge stworzył niezwykły projekt tacy, która samodzielnie się balansuje. Zbudowane w oparciu o Arduino Nano urządzenie automatycznie wykrywa, kiedy jest ustawione pod kątem i dokonuje regulacji, aby utrzymać górną tacę w poziomie. Projekt został stworzony całkowicie od podstaw, od obudowy po kod służący do programowania układu. Taca składa się z kilku elementów wydrukowanych w 3D, w tym czterech ramion, które służą do stabilizacji górnej płyty. Każde ramię posiada trzy przeguby z łożyskami kulkowymi, co umożliwia płynne obroty. Celem projektu było stworzenie stabilnej jednostki do przenoszenia napojów na górze, aby zapobiec ich rozlaniu.

Jeśli projekt zostanie dopracowany, to może usprawnić pracę barmana. Podczas domowych imprez również ma szansę się sprawdzić.

Konieczne są jeszcze pewne modyfikacje.

W teorii wszystko to pięknie wygląda, problem w tym, że urządzenie zbudowano, ale... nie działa. A przynajmniej nie działa tak, jak planowano i trzeba wprowadzić pewne ulepszenia, ale ogólnie koncepcja istnieje. System wymaga wprowadzenia poprawek w celu lepszego ustabilizowania górnej płyty. Konieczne jest zmniejszenie czasów korekcji regulacji nachylenia. Ponadto, ponieważ jednostka jest drukowana w 3D, ramiona są nieco cienkie i niezbyt sztywne. To sprawia, że ​​urządzenie jest bardzo podatne na wibracje i inne drobne ruchy, które utrudniają dokładną korekcję.

Aby urządzenie mogło działać poprawnie, Arduino Nano wykorzystuje moduł MPU 6050 do pomiaru kąta górnej płyty, dzięki czemu może wysyłać odpowiednie polecenia stabilizacji. Ponadto, potrzebuje konwertera obniżającego napięcie oraz kilku zacisków, wraz z baterią, aby zapewnić mobilność. Główna elektronika została zamontowana na dolnej płycie.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Technologia na miarę potrzeb. Dzięki tej podstawce więcej nie rozlejesz piwa

 0