Technologia przechwytywania ruchu z filmów Avatar znacznie przyspiesza diagnozę chorób

Technologia przechwytywania ruchu z filmów Avatar znacznie przyspiesza diagnozę chorób

Według raportu BBC naukowcy wykorzystują technologię sztucznej inteligencji do przechwytywania ruchu, która ożywia postacie w filmach takich jak Avatar, aby śledzić początek chorób wpływających na ruch.

Dr Valeria Ricotti powiedziała BBC News , że była „całkowicie zachwycona wynikami”. „Wpływ na diagnostykę i opracowywanie nowych leków na szeroki zakres chorób może być absolutnie ogromny”. System jest rozwijany od 10 lat i został przetestowany na pacjentach z ataksją Friedreicha (FA) i dystrofią mięśniową Duchenne'a (DMD) w dwóch oddzielnych badaniach.  Profesor Aldo Faisal z Imperial College, jeden z naukowców, którzy wpadli na ten pomysł, powiedział, że oferuje to wiele korzyści w porównaniu z tradycyjnymi metodami diagnozy. „Nasze nowe podejście wykrywa subtelne ruchy, których ludzie nie są w stanie wykryć” – powiedział. „Ma możliwość przekształcenia badań klinicznych, a także poprawy diagnostyki i monitorowania pacjentów”. Ma również potencjał przyspieszenia badań nad lekami i obniżenia ich kosztów.

Nowy system wykorzystuje sztuczną inteligencję do analizowania ruchów ciała i diagnozowania zaburzeń dwa razy szybciej niż najlepsi lekarze.

Profesor Paola Giunti, kierownik Centrum Ataksji UCL, powiedziała: „Będziemy mogli przetestować więcej leków z mniejszą liczbą pacjentów po niższych kosztach”. „To przyciągnie przemysł farmaceutyczny do inwestowania w rzadkie choroby” – dodał profesor Richard Festenstein z London Institute of Medical Sciences przy Medical Research Council, który pomagał w rozwoju nowej technologii. „Głównym beneficjentem naszych badań będą pacjenci, ponieważ technologia pozwoli znacznie szybciej opracować nowe metody leczenia”.

Główną zaletą systemu są zaawansowane możliwości szybkiego przewidywania. Zespół z Imperial College przetestował system na pacjentach z FA i odkrył, że może przewidzieć pogorszenie choroby w ciągu dwunastu miesięcy, ponad połowę czasu, jaki normalnie zajęłoby ekspertowi branżowemu. Inny zespół z Great Ormond Street przetestował system na 21 chłopcach z DMD i stwierdził, że może przewidzieć, w jaki sposób wpłynie to na ich ruch w ciągu sześciu miesięcy w przyszłości, znacznie dokładniej niż lekarz.

Obecnie nie ma lekarstwa ani na FA, ani na DMD, a wczesna diagnoza ma kluczowe znaczenie dla monitorowania chorób. FA dotyka jedną na 50 000 osób, podczas gdy DMD każdego roku dotyka 20 000 dzieci na całym świecie. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Technologia przechwytywania ruchu z filmów Avatar znacznie przyspiesza diagnozę chorób

 0