Technologia ​​QDEL jest coraz bliżej. Może zwiastować zmierzch OLEDów

Technologia ​​QDEL jest coraz bliżej. Może zwiastować zmierzch OLEDów

Obecnie najwyższą jakość obrazu zapewniają wyświetlacze z ekranami OLED. Oferują one głęboką czerń, żywe kolory i szerokie kąty, co przekłada się na doświadczenia, jakich na próżno szukać w alternatywnych technologiach. Produkty korzystające z tego typu matryc są drogie, ale ich ceny sukcesywnie spadają. Tymczasem na horyzoncie jawi się nowa technologia, która ma szansę zastąpić OLEDy.

Nie mówimy tu o Micro-LED, które także ma szansę wyprzeć OLEDy, ale ich rozwój wymaga jeszcze wielu lat, zanim powszechnie zagości na rynku. Noctiluca uważa, że Micro-LEDy będą idealne do przezroczystych ekranów i wyświetlaczy oglądanych na zewnątrz w świetle słonecznym, takich jak telefony komórkowe i cyfrowe billboardy. Istnieje jednak inna technologia wyświetlania o nazwie QDEL, która powinna nadejść znacznie szybciej. 

Na horyzoncie jawi się nowa technologia, która ma szansę zastąpić OLEDy.

Ars Technica jest zdania, że ​​QDEL, czyli elektroluminescencja kropek kwantowych, może być kolejną rewolucyjną technologią dla wysokiej klasy telewizorów, monitorów i gadżetów z ekranami. Znana również jako NanoLED, QDEL to technologia emisyjna, która nie wymaga podświetlenia – elektroluminescencyjne kropki kwantowe emitują światło bezpośrednio. Te kropki Q są takie same, jak te w wysokiej klasy diodach QD-OLED, ale są jaśniejsze, tańsze i bardziej odporne na wypalenie.

Co więcej, technologia QDEL powinna być dostępna w ciągu najbliższych kilku lat, podczas gdy Micro-LED ma być powszechnie gotowe dla konsumentów dopiero około 2030 r. (choć jeśli macie kupę kasy, możecie już kupić The Wall od Samsunga, który z niej korzysta). Dostawca kropek kwantowych, firma Nanosys, pracuje nad tą technologią od kilku lat. Jego potencjalna marka to NanoLED, ale w trakcie opracowywania przyjęła się pod innymi nazwami, w tym QD-EL, QD-LED, EL-QD i QLED, chociaż Samsung zarejestrował tę drugą markę w 2016, rok przed wprowadzeniem na rynek telewizorów marki QLED.

qdel

Nanosys wstępnie wybrał rok 2026 jako okres komercyjnego debiutu tej technologii, ale to od producentów takich jak Sharp, Sony i LG zależy, czy z niej skorzystają. Dlatego produkty konsumenckie możemy zobaczyć nieco później. „Jeśli chodzi o gadżety konsumenckie, [spodziewam się, że] QDEL będzie miał największy wpływ na telewizory, wyświetlacze komputerów osobistych i przemysł motoryzacyjny” – powiedział Ars Tecnica starszy dyrektor ds. badań Omdia, David Hsieh. „W przypadku wprowadzenia na rynek i masowej produkcji QDEL może mieć lepszy stosunek kosztów do wydajności niż OLED, ale nadal będzie miał trudności z konkurowaniem z LCD-LED pod względem kosztów”.

Jako dostawca OEM firma Nanosys nie produkuje wyświetlaczy, dlatego prototypów wykorzystujących QDEL jest niewiele, co sprawia, że ​​celowanie z premierą w rok 2026 jest dość ambitne. Jednak firma wypuściła technologię QDEL na poziomie beta, aby umożliwić kilku firmom eksperymentowanie.

Warto też wspomnieć, że Sharp Display na tegorocznych targach CES 2024 za zamkniętymi drzwiami prezentował „tajne” prototypy QDEL. Były to jednak stosunkowo małe, 12,3- oraz 30-calowe wyświetlacze, ale japoński producent zapowiedział, że będzie miał więcej do pokazania jeszcze w tym roku, być może na targach IFA. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Technologia ​​QDEL jest coraz bliżej. Może zwiastować zmierzch OLEDów

 0