Plotki na temat karty graficznej GeForce RTX 2080 Ti SUPER krążą w sieci od dłuższego czasu, ale według ostatnich przecieków na ten nowy flagowy model NVIDII przyjdzie nam poczekać zapewne do przyszłego roku. A co zrobić, jeśli brak nam cierpliwości i zwykły GeForce RTX 2080 Ti nie spełnia naszych oczekiwań? W takim przypadku możemy oczywiście kupić Titana RTX albo wziąć sprawy we własne ręce, na co zdecydowała się grupka uzdolnionych Brazylijczyków, która znudzona wyczekiwaniem na oficjalny produkt, postanowiła przygotować własnego GeForce’a RTX 2080 Ti SUPER. Szanse powodzenia tego projektu nie były zbyt duże i to z kilku powodów, od możliwości braku kompatybilności pamięci, przez koszty związane z tym przedsięwzięciem, po ryzyko podmiany komponentów na bardzo drogiej i już zmodyfikowanej karcie graficznej. Tym bardziej jego twórcy zasługują na uznanie, ponieważ projekt zakończył się sukcesem.
Grupka uzdolnionych Brazylijczyków, która znudzona wyczekiwaniem na oficjalny produkt, postanowiła przygotować własnego GeForce’a RTX 2080 Ti SUPER.
Trzyosobowa ekipa TecLab w teorii zdecydowała się na dość proste zadanie. Postanowiła bowiem przełożyć jedenaście modułów pamięci o prędkości 16 Gb/s z karty graficznej GALAX RTX 2080 SUPER Hall of Fame do modelu GeForce RTX 2080 Ti. Z racji tego, że ten drugi wyposażony został w 11 GB VRAM o prędkości 14 Gb/s, projekt ten oznaczał, że do tego celu trzeba było poświęcić dwa bardzo drogie RTX-y 2080 SUPER (każdy posiada po 8 GB o prędkości 16 Gb/s). Jak jednak mówią bez ryzyka nie ma zabawy, więc TecLab zdecydowało się podjąć tego zadania. Powyżej możecie obejrzeć wideo z całego procesu tworzenia swoistego GeForce’a RTX 2080 Ti SUPER, a materiał jest naprawdę ciekawy, ponieważ prezentuje m.in. techniki lutowania tak wrażliwych komponentów jak moduły pamięci.
Oczywiście takie podejście do tematu wiąże się z pewnymi kompromisami, ponieważ ich wersja GeForce’a RTX 2080 Ti SUPER nie posiada w pełni odblokowanego GPU, jakie otrzymały nowe grafiki z rodziny SUPER, liczba procesorów cieniujących pozostała bez zmian (co zapewne ulegnie zmianie w przypadku modelu SUPER), a poza tym wiele osób może podważać sens takiej modyfikacji, ponieważ większość kart GeForce RTX 2080 Ti dostępnych na rynku i tak pozwala na podkręcenie pamięci do 16 Gb/s. Trzeba jednak pamiętać, że moduły 16 Gb/s także można przyspieszyć i ekipa TecLab uzyskała w tym przypadku 17200 MHz, czyli 3200 MHz więcej niż w standardowym RTX 2080 Ti. Niestety w tym przypadku wyższa prędkość nie była możliwa ze względu na ograniczenia kontrolera pamięci. Mimo wszystko TecLab zasługuje na uznanie za pomysłowość i realizację tego projektu.
Pokaż / Dodaj komentarze do: TecLAb stworzyło własną kartę graficzną GeForce RTX 2080 Ti SUPER