Tego "Arduino" tak łatwo nie złamiesz. Oto Flexduino

Tego "Arduino" tak łatwo nie złamiesz. Oto Flexduino

Jednopłytkowe komputery pokroju Arduino czy Raspberry Pi mają szereg zalet, do których zaliczyć możemy przede wszystkim niewielki rozmiar. Standardowo urządzenia te bazują na zwykłej płytce drukowanej, przez co są sztywne, a próby zgięcia mogą poskutkować uszkodzeniem. Zupełnie inaczej jest w przypadku tej kopii Arduino. W przeciwieństwie do oryginału jej PCB można wyginać.

Arduino, Raspberry Pi czy pokrewne do nich urządzenia można wykorzystywać na bardzo wiele sposobów. Niewielki rozmiar, niski pobór mocy oraz możliwość samodzielnej konfiguracji i programowania to zalety, które mogą okazać się kluczowe w wielu projektach. A co jeśli do tego wszystkiego dodać jeszcze możliwość zginania? Taki projekt stworzył deweloper Rajesh K T. Materiał z prezentacją zginanej kopii Arduino odnajdziemy na kanale YouTube EDISON SCIENCE CORNER.

Podstawą do stworzenia tej wersji była możliwość wykonania przez producenta PCB niestandardowej płytki zbudowanej z elastycznych warstw.

Podstawą do stworzenia tej wersji była możliwość wykonania przez producenta PCB niestandardowej płytki zbudowanej z elastycznych warstw. Deweloper musiał jednak sam przygotować projekt i zdecydować jakie elementy elektroniczne znajdą się na PCB. Po otrzymaniu elastycznej płytki trzeba było jeszcze ręcznie przylutować wszystkie niezbędne układy. Wśród nich znalazło się między innymi pojedyncze złącze USB-C. Jest też przełącznik służący do włączania oraz przycisk reset.

Jak cienkie jest Flexduino?

Płytkę Flexduino można też połączyć z innym urządzeniem dzięki obecności 3-pinowego złącza. Co chyba najważniejsze elastyczna wersja Arduino działa, o czym świadczy chociażby świecenie zamontowanych diod LED. Warto też dodać, że sama płytka jest bardzo cienka, ponieważ jej grubość wynosi tylko 1 mm. To z pewnością dodatkowo ułatwia samo zginanie.

Zginane płytki drukowane mogą okazać się bardzo przydatne w tworzeniu urządzeń o nieregularnych kształtach. Kto wie, może Flexduino zostanie wykorzystane w budowie jakiegoś urządzenia.

Obserwuj nas w Google News

Tagi

Komputery

Pokaż / Dodaj komentarze do: Tego "Arduino" tak łatwo nie złamiesz. Oto Flexduino

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł