Technologia stojąca za ChatGPT wkracza w coraz to nowsze obszary. Niedawno powstała stacja radiowa RadioGPT, która wykorzystuje systemy sztucznej inteligencji do wyszukiwania i tworzenia treści dla radia, nie mówiąc już o wykorzystaniu AI do generowania sztucznego głosu prezentera.
Ostatnie tygodnie upłynęły pod znakiem generatywnych systemów AI, a zwłaszcza systemu ChatGPT i podobnych opartych na technologii GPT. Wersję GPT-3.5 znajdziemy we wspomnianym chatbocie ChatGPT, a wyszukiwarka w Bing wdrożyła nawet GPT-4. Dość nietypowym projektem, który wariant GPT-3 jest stacja radiowa RadioGPT. System AI Futuri TopicPulse skanuje Facebooka, Twittera, Instagrama i inne 250 tysięcy źródeł i stara się znaleźć nowe wiadomości i informacje, które mogą zainteresować słuchaczy stacji (w tym wiadomości lokalne). Na tej podstawie GPT-3 wykorzystuje swoje generatywne możliwości do tworzenia skryptów dla wirtualnych prezenterów.
RadioGPT bazuje na technologii ChatGPT - system zbiera wiadomości z portali i tworzy skrypty, które czytane są przez wygenerowane głosy prezenterów. System puszcza również muzykę, prezentuje ciekawostki na temat utworów, tworzy podcasty i przeprowadza wywiady. A to tylko część możliwości RadioGPT.
Osobne systemy są odpowiedzialne za generowanie głosów, które przeczytają stworzone scenariusze. Cały system jest zaprojektowany w taki sposób, aby był dostępny dla innych stacji radiowych i umożliwiał im tworzenie audycji z jednym, dwoma lub nawet trzema prezenterami. Sztuczne głosy można nawet trenować na głosach oryginalnych prezenterów. I to nie wszystko. RadioGPT może również tworzyć i publikować posty na portalach społecznościowych radia, blogu lub innych platformach cyfrowych (np. krótkie filmy na popularne tematy). System Futuri POST potrafi również stworzyć podcast i automatycznie opublikować go na kompatybilnych platformach. Zainteresowani mogą zlecić AI przygotowanie raportów pogodowych, drogowych lub przeprowadzić rozmowę z gośćmi.
Przykładowe wdrożenie dostępne jest na listen.streamon.fm/radiogpt. Gra głównie starsze przeboje (w znacznie skróconej wersji), które uzupełniane są tradycyjnymi przerwami promującymi radio i wiadomościami, które prezentowane są zwykle są pojedynczo (nie jest to blok wiadomości), a fakt, że czyta je sztuczny głos, wcale nie przeszkadza. Prezenterzy może są nieco nienaturalni, ale w zestawieniu z naszymi stacjami, gdzie prezenterzy często na siłę starają się być śmieszni, prawie nie słychać różnicy. RadioGPT czasami publikuje również ciekawe fakty na temat odtwarzanych utworów lub autorów zamiast wiadomości.
Pokaż / Dodaj komentarze do: Tego jeszcze nie grali. ChatGPT generuje i przekazuje wiadomości w radiu. Sprawdźcie RadioGPT