Tej karty raczej nie kupią gracze. ASUS wprowadził model RTX 4070 Turbo

Tej karty raczej nie kupią gracze. ASUS wprowadził model RTX 4070 Turbo

ASUS postanowił dodać do swojej oferty nową kartę graficzną GeForce. To model RTX 4070 Turbo, którego cechą szczególną jest układ chłodzenia. Aktywną część stanowi bowiem wentylator promieniowy często nazywany również "turbiną" (via VideoCardz).

RTX 4070 z "turbiną"

Jeśli chodzi o metody chłodzenia kart graficznych to na rynku najczęściej spotykane są dwie opcje. W jednej z nich do rozpraszania ciepła z radiatora wykorzystywane są wentylatory osiowe, czyli te najczęściej spotykane w komputerach. Nie we wszystkich przypadkach takie rozwiązanie spisuje się jednak najlepiej. Są przypadki, gdzie korzystniej wypada drugi rodzaj chłodzenia wykorzystujący wentylator promieniowy. Popularna "turbina" stosowana jest w kartach graficznych od dawien dawna. I chociaż nie została wyparta, w konsumenckich modelach jest raczej rzadkością.

Nową konstrukcję wykorzystującą wentylator promieniowy dodał teraz do swojej oferty ASUS. Tajwańska marka wprowadziła GeForce'a RTX 4070 w odsłonie Turbo.

Złącze zasilania

Nową konstrukcję wykorzystującą wentylator promieniowy dodał teraz do swojej oferty ASUS. Tajwańska marka wprowadziła GeForce'a RTX 4070 w odsłonie Turbo. Karta ma wymiary 269 x 111 x 40 mm. Zasilana jest przez pojedyncze, 8-pinowe złącze umieszczone na krótszym boku. W obudowie zajmie natomiast 2 sloty rozszerzeń. Sam układ chłodzenia nie jest rozbudowany, co najpewniej stanowi powód, dla którego ASUS nie zdecydował się na żaden fabryczny overclocking. Mamy zatem do czynienia ze standardowym dla RTX-a 4070 zegarem boost wynoszącym 2475 MHz.

Wentylator 80 mm

Za aktywną część chłodzenia odpowiada tutaj pojedynczy wentylator o rozmiarze 80 mm. ASUS chwali się, że w jego łożysku zastosowano podwójny zestaw kulek, co ma przełożyć się na dwukrotnie dłuższą żywotność. Karta niestety nie otrzymała żadnego backplate'u, jednak jest to najpewniej spowodowane przeznaczeniem tego modelu. Wygląda na to, że RTX 4070 Turbo został stworzony z myślą o pracy w różnego rodzaju stacjach roboczych, gdzie w jednej obudowie umieszczanych jest wiele kart graficznych. Zatem im mniej miejsca zajmie pojedynczy model tym lepiej.

ASUS zaznacza też na swojej stronie, że przy zakupie tytułowej karty graficznej można otrzymać jeden darmowy miesiąc Adobe Creative Cloud. Widzimy zatem kolejny szczegół świadczący o tym, iż nie jest to propozycja dedykowana graczom, a profesjonalistom. Na tę chwilę niestety nie znamy jeszcze ceny GeForce'a RTX 4070 Turbo. Pojawienie się tego modelu w sklepach to pewnie tylko kwestia czasu.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Tej karty raczej nie kupią gracze. ASUS wprowadził model RTX 4070 Turbo

 0