Telewizory Samsung QLED na 2018 ze wsparciem dla 120 Hz Freesync i VRR

Telewizory Samsung QLED na 2018 ze wsparciem dla 120 Hz Freesync i VRR

Samsung w trakcie kongresu technologicznego w Mediolanie zapowiedział, że jeszcze w tym roku wypuści telewizory QLED (nie chodzi tu o monitory), które wspierać będą technologie FreeSync oraz Variable Refresh Rate (VRR), co możliwe jest dzięki zastosowaniu interfejsu HDMI 2.1.

Tegoroczne modele QLED LCD, jak również średniopółkowe NU8000, otrzymają obsługę odświeżania obrazu do 120 Hz przy rozdzielczości Full HD, ale oprócz tego telewizory Samsunga wspierać będą dwie technologie zmiennego odświeżania obrazu. I tak, jeśli jesteśmy pecetowymi graczami, to skorzystać będziemy mogli z dobrze znanego FreeSync od AMD (które swoją drogą wkrótce wspierane będzie też przez Xbox One S i Xbox One X), co oznacza, że telewizory koreańskiego giganta w końcu będą mogły posłużyć jako wielkoformatowe monitory dla graczy, oferując wsparcie dla tego rozwiązania. Drugi system to Variable Refresh Rate (VRR), które w gruncie rzeczy jest tym samym, co FreeSync, ale technologia ta została utworzona przez HDMI Organization dla telewizorów z interfejsem HDMI 2.1.

Nowe telewizory Samsunga będę jeszcze lepiej sprawdzać się w roli monitora i wyświetlacza do gier (zarówno na konsolach, jak i PC)

Warto podkreślić, że tegoroczne telewizory Samsunga nie posiadają jeszcze złącza HDMI 2.1, a jedynie HDMI 2.0, ale producenci mogą wybierać poszczególne funkcje z nowszego interfejsu i implementować jest w urządzeniach z HDMI 2.0, co też uczyniono w tym przypadku, dzięki czemu otrzymamy VRR w modelach Koreańczyków. Producent przy okazji pochwalił się, że udało mu się jeszcze bardziej zredukować wartość opóźnień (tzw. input lag) w trybie gry do 15,4 ms. W trybie VRR spodziewać mamy się zaś wartości "mniejszej niż 7 ms". To jeszcze nie wszystko, ponieważ firma zaimplementowała także technologię Fast FRC (Frame Rate Compensation), pozwalającą na wykorzystanie systemu kompensacji ruchu od Samsunga wraz z konsolami do gier przy wartości input lag wynoszącej tylko 24 ms. To rozwiązanie wspierane jest przez NU8000 i modele QLED na ten rok. Najwyraźniej koncern postanowił nie oddawać pola NVIDII i jej projektowi wielkoformatowych monitorów BFGD.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Telewizory Samsung QLED na 2018 ze wsparciem dla 120 Hz Freesync i VRR

 0