Ten adapter pozwala podłączyć dysk SSD w cyfrowej lustrzance

Ten adapter pozwala podłączyć dysk SSD w cyfrowej lustrzance

W epoce, w której aparaty smartfonów zdecydowanej większości amatorów zastąpiły dedykowane aparaty, a sięgają po nie coraz częściej nawet profesjonaliści, spora grupa osób wciąż preferuje lustrzanki cyfrowe i trudno temu się dziwić, bo te po prostu wciąż zapewniają lepszą jakość. Jedną wadą tych aparatów są drogie opcje rozbudowy pamięci masowej. Jednak Icy Dock może mieć rozwiązanie tych problemów.

Icy Dock to firma specjalizująca się w produkcji obudów pamięci masowej dla wielu różnych formatów, takich jak dyski 2,5", 3,5" i M.2. Producent dotychczas koncentrował się głównie na produktach związanych z serwerami, ale jego najnowszy produkt pomóc ma właścicielom lustrzanek cyfrowych, które przez lata wykorzystywały karty SD jako standard rozszerzania pamięci aparatu. Rozwiązanie to łączyło dużą pojemność pamięci masowej z niewielką obudową, ale branża zaczęła ostatnio stosować nowy nośnik pamięci: CFexpress.

Icy Dock CP130 przekształca port CFexpress w aparatach fotograficznych w standardowe gniazdo M.2.

icy dock

Karty CFexpress mają jedną istotną zaletę w porównaniu do swoich poprzedników: a mianowicie wydajność. Najszybsze karty SD osiągają maksymalną prędkość około 300 MB na sekundę, podczas gdy standardowa karta CFexpress typu B może osiągnąć prędkość do 2 GB na sekundę. Niestety karty CFexpress są drogie, ale właśnie pojawiło się alternatywne rozwiązanie. 

Icy Dock ma nadzieję rozwiązać ten problem za pomocą CP130, który przekształca port CFexpress w standardowe gniazdo M.2. Ponieważ ceny dysków SSD M.2 odnotowały ostatnio wyraźne obniżki cen, przez co ich ceny są znacznie niższe niż nośników CFexpress, rozwiązanie to zapewnia fotografom znacznie tańsze rozwiązanie, zachowując wysoką wydajność. 

icy dock

CP130 jest kompatybilne z różnymi rozmiarami dysków M.2, w tym 2230, 2242, 2260, 2280 i 22110. Adapter obsługuje tylko nośniki PCIe 3.0 i jest ograniczony do dwóch z czterech dostępnych linii PCIe, ograniczając prędkość SSD do maksymalnie 2 GB na sekundę, ale to wciąż prędkość na poziomie CFexpress. Icy Dock obsługuje wiele aparatów, w tym takie popularne modele jak:

 • Canon EOS R3
 • Canon EOS R5
 • Canon 1DX
 • Canon C300 Mark II
 • Canon C500 Mark III
 • Nikon Z9
 • Nikon Z7II
 • Nikon D500
 • Nikon D850
 • Fujifilm X-H2S
 • Panasonic LUMIX GH6

Jest również kompatybilny z „większością” aparatów i kamer DSLR/MILC z gniazdem CFexpress typu B. Adapter ma bezśrubową konstrukcję, która umożliwia łatwą wymianę pamięci masowej i obsługuje wiele opcji montażu. CP130 jeszcze nie pojawił się w sprzedaży, więc nie znamy ceny tego adaptera. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Ten adapter pozwala podłączyć dysk SSD w cyfrowej lustrzance

 0