Ten pendrive ma tylko 8 KB pojemności, ale przetrwa ponad 200 lat

Ten pendrive ma tylko 8 KB pojemności, ale przetrwa ponad 200 lat

Ten nośnik USB jest w stanie zapisać tylko około 8 tysięcy znaków i przychodzi z wbudowanym edytorem tekstu. Dzięki wykorzystaniu pamięci FRAM jest za to w stanie przetrwać nawet ponad 200 lat.

Blaustahl od firmy Machdyne to niewielki nośnik danych USB z wbudowanym Raspberry Pi RP2040. Z całą pewnością nie jest to pendrive, który będzie stanowił akcesorium codziennego użytku. W zasadzie można go raczej nazwać urządzeniem do zadań specjalnych, bo potrafi przetrwać naprawdę długo. Wyposażono go w ferroelektryczną pamięć o dostępie swobodnym (FRAM) mogącą potencjalnie przetrwać nawet ponad 200 lat. Haczyk polega jednak na tym, że FRAM-u jest tutaj bardzo niewiele. Dokładnie 8 KB. Ciężko będzie więc zapisać na nim nawet jedną grafikę w rozsądnej jakości. Jakie jest zatem jego przeznaczenie? Blaustahl został stworzony z myślą o zapisywaniu plików tekstowych, które jak wiemy potrzebują małej ilości miejsca.

W zasadzie to twórcy myśleli raczej tylko i wyłącznie o przechowywaniu tekstu, ponieważ urządzenie ma wbudowany edytor dostępny za pośrednictwem programy do komunikacji szeregowej, jak na przykład PuTTY.

Ten nietypowy pendrive jest w stanie przechować dokument o ilości znaków sięgającej maksymalnie około 8 tysięcy. W zasadzie to twórcy myśleli raczej tylko i wyłącznie o przechowywaniu tekstu, ponieważ urządzenie ma wbudowany edytor dostępny za pośrednictwem programy do komunikacji szeregowej, jak na przykład PuTTY.

Edytor tekstu

Wbudowany edytor tekstu
Źródło: Machdyne

Powyżej 200 lat działania to optymistyczny scenariusz dla tego nośnika. To ile w rzeczywistości przetrwa zależeć będzie od warunków, w jakich będzie przechowywany. Przy temperaturze 55°C jego żywotność przewidywana jest na 95 lat. Ponad 200 lat może być natomiast osiągnięte przy 35°C.

Całkiem zabawną ciekawostką dotyczącą tego urządzenia jest fakt, że o wiele więcej pamięci przeznaczono na firmware (4 MB). Nie jest to jednak już FRAM, a NOR.

Pamięć FRAM cechuje się bardzo małym poborem energii, dużą trwałością i jednocześnie stabilnością na przestrzeni czasu. Taka pamięć jest w stanie wykonać do miliona miliardów cykli odczytu/zapisu. Nieźle w kwestii długowieczności wypada również inna pamięć, EEPROM. Maksymalnie może ona dotrwać jednak 200 lat, a więc FRAM wciąż wygrywa. O wiele gorzej prezentuje się długość życia NAND, która wynosi do 20 lat. Wyniki te będą się oczywiście różnić w zależności od temperatury.

Omawiany nośnik Blaustahl dostępny jest na stronie producenta za 29,95 euro.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Ten pendrive ma tylko 8 KB pojemności, ale przetrwa ponad 200 lat

 0