Ten standard Wi-Fi bije rekord zasięgu. 3 km stabilnego połączenia

Ten standard Wi-Fi bije rekord zasięgu. 3 km stabilnego połączenia

Osiem lat temu Wi-Fi Alliance zaprezentowało nowy standard przeznaczony do obsługi urządzeń o niskim poborze mocy i zasięgu znacznie większym niż typowe Wi-Fi. Ostatnie testy wykazały, że ten standard, choć nie jest zbyt szybki, może zapewnić stabilne połączenia na bardzo duże odległości w różnych zastosowaniach.

Morse Micro udowodniło, że standard Wi-Fi HaLow, znany również jako IEEE 802.11ah, może utrzymać połączenia na odległość do 3 kilometrów. Chociaż HaLow nie zastąpi Wi-Fi 6 ani nowego Wi-Fi 7, w niektórych scenariuszach może stanowić pomocne uzupełnienie tych powszechnie stosowanych standardów.

Morse Micro udowodniło, że standard Wi-Fi HaLow, znany również jako IEEE 802.11ah, może utrzymać połączenia na odległość do 3 kilometrów.

Działając w paśmie 900 MHz i wykorzystując małą moc, HaLow został zaprojektowany do obsługi inteligentnych budynków, urządzeń IoT, urządzeń do noszenia (wearble) i infrastruktury krytycznej i jest w stanie połączyć tysiące urządzeń. Jego maksymalna przepustowość wynosząca zaledwie 32 Mb/s – ułamek przepustowości oferowanej przez bardziej popularne standardy Wi-Fi wykorzystujące pasma 2,4 GHz i 5 GHz – jest kompensowana przez doskonałą zdolność penetracji ścian i innych stałych obiektów. Ta funkcja sprawia, że ​​HaLow jest szczególnie przydatny dla firm lub organizacji rządowych, umożliwiając im łączenie kamer i różnych systemów bez konieczności stosowania drogiego okablowania.

Morse Micro przeprowadziło test, inicjując połączenie wideo, podczas gdy jeden z uczestników oddalił się od hotspotu Wi-Fi. Chociaż przepustowość wyraźnie zmniejszała się wraz ze wzrostem odległości, połączenie pozostawało stabilne na odległości 3000 metrów. W tym zakresie obraz wideo był wyraźnie zaszumiony, a prędkość spadła do 1 Mb/s, ale jakość dźwięku pozostała nienaruszona.

Ciekawostką jest także lokalizacja wybrana do testu, czyli plaża przylegająca do ruchliwej autostrady i dzielnicy mieszkaniowej. To środowisko stanowić miało reprezentacje miejsc, w którym HaLow będzie prawdopodobnie używany. Wyniki pokazują, że standard może skutecznie radzić sobie z rzeczywistymi poziomami zakłóceń.

HaLow nie był zbyt często stosowany od czasu, gdy Wi-Fi Alliance sfinalizował standard w 2016 r. Nie jest jasne, czy sukces Morse Micro może zachęcić inne firmy do rozważenia wsparcia HaLow, ale jeśli tak się stanie, prawdopodobnie minie trochę czasu, zanim kompatybilne produkty staną się dostępne.

Tymczasem na początku tego miesiąca opublikowano pełną specyfikację Wi-Fi 7 i oczekuje się, że w ciągu najbliższych kilku lat popularność urządzeń korzystających z nowego standardu będzie rosła. Routery Wi-Fi 7 oparte na specyfikacji roboczej zaczęły pojawiać się w zeszłym roku. Chociaż przepustowość HaLow blednie w porównaniu z wielogigabitowymi prędkościami Wi-Fi 7, wyniki Morse Micro dowodzą, że może on zapewnić publiczne Wi-Fi lub inne usługi w miejscach, do których Wi-Fi 7 nie może dotrzeć.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Ten standard Wi-Fi bije rekord zasięgu. 3 km stabilnego połączenia

 0