Whitelist i blacklist uznane za rasistowskie i zbanowane przez NCSC w UK

Whitelist i blacklist uznane za rasistowskie i zbanowane przez NCSC w UK

Większość ludzi rozumie, co oznaczają terminy "whitelist" (biała lista) i "blacklist" (czarna lista), ale czy są to przestarzałe, rasistowskie słowa? Taka jest opinia brytyjskiej agencji ds. bezpieczeństwa cybernetycznego, która pozbywa się tych terminów i zastępuje je terminami "allow list" i "deny list". Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cybernetycznego (NCSC), oddział Centrali Komunikacji Rządowej (GCHQ), powiedział, że wprowadza zmianę, aby pomóc "wyeliminować rasizm w cyberbezpieczeństwie". Blacklist jest terminem często używanym w technice i innych branżach, aby opisać listę zawierającą zbanowane, niedozwolone lub niepożądane elementy, takie jak hasła, e-maile ze spamem, strony internetowe, aplikacje itp. Podczas gdy whitelist jest odwrotna i zawiera wszystko, co jest dozwolone.

Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cybernetycznego w UK stwierdza, że terminy takie jak czarna lista i biała lista są rasistowskie i zaprzestaje ich używania. Sugeruje również, że należy je zastąpić neutralnymi zwrotami jak "lista dozwolonych".

"Występuje problem z terminologią. Ma to sens tylko wtedy, gdy utożsamiasz biały z 'dobrym, dozwolonym, bezpiecznym', a czarny z 'złym, niebezpiecznym, zakazanym'. Są z tym pewne oczywiste problemy" - Emma W z NCSC. "W związku z tym, aby pomóc w walce z rasizmem w cyberbezpieczeństwie, unikniemy w przyszłości tego pejoratywnego sformułowania".  Zmianę terminologii podyktowała prośba klienta, który zapytał, czy agencja rozważy zmianę treści na swojej stronie internetowej. Nie wszyscy jednak uważają, że utarte i powszechne terminy to coś złego. Silnik przeglądarki Chromium, który jest używany w Chrome, Edge, Vivaldi i innych, zlekceważył zmianę terminów białej listy i czarnej listy, po tym, jak zostali o to poproszeni przez inżynierów Microsoft.

W badaniu akademickim na Uniwersytecie w Limerick stwierdzono, że terminy takie jak czarna lista, biała lista i czarne owce "nie tylko odzwierciedlają rasistowską kulturę, ale także służą jej legitymizacji i utrwalaniu". Dla tych, którzy rozważają wyrażenie swojego niezadowolenia ze zmiany terminologii, dyrektor techniczny NCSC, Ian Levy, mówi: "Jeśli zastanawiasz się nad nawiązaniem kontaktu, twierdząc, że to poprawność polityczna, nie zawracaj sobie głowy".

Pokaż / Dodaj komentarze do: Whitelist i blacklist uznane za rasistowskie i zbanowane przez NCSC w UK

 0