Tesla planuje zaprezentować Robotaxi już w sierpniu. Elon Musk podał konkretną datę

Tesla planuje zaprezentować Robotaxi już w sierpniu. Elon Musk podał konkretną datę

Według Elona Muska, do wprowadzenia na rynek robotaxi Tesli pozostało zaledwie kilka miesięcy. W piątek właściciel Tesli napisał na Twitterze: „Prezentacja Robotaxi Tesli 8 sierpnia”.

Ta wiadomość pojawia się w momencie, gdy Tesla rzekomo rezygnuje z planów wprowadzenia taniego pojazdu elektrycznego. Podczas styczniowej rozmowy telefonicznej dotyczącej wyników, Musk poinformował, że produkcja pojazdów elektrycznych nowej generacji rozpocznie się pod koniec 2025 roku, a być może będzie to model o wartości 25 000 dolarów. (Obecnie najtańszym modelem jest Model 3, którego cena wynosi nieco poniżej 40 000 dolarów).

Według Reutersa Tesla stoi jednak w obliczu silnej konkurencji ze strony chińskich producentów pojazdów elektrycznych, którzy mogą produkować pojazdy elektryczne w cenie zaledwie 10 000 dolarów. Reuters twierdzi, że zamiast wprowadzać na rynek tani pojazd, Tesla stawia na rozwój robotaxi. Później Musk na Twitterze napisał, że Reuters „kłamie”, choć nie sprecyzował, która część raportu jest fałszywa.

Tweet Elona Muska zapowiadający odsłonięcie robotaxi pojawił się kilka godzin po opublikowaniu raportu przez Reutersa. Jednak Musk już od kilku lat wspominał o koncepcji robotaksówek. Podczas rozmowy telefonicznej dotyczącej wyników finansowych za 2022 rok Musk powiedział, że rtego typu auta będą "bardzo potężnym produktem, którego produkcję masową planujemy osiągnąć w 2024 roku".

Wówczas Musk zaznaczył, że autonomiczna taksówka będzie produkowana bez kierownicy i pedałów, dodając, że "istnieje wiele innych innowacji, które moim zdaniem są całkiem ekscytujące". Nie jest jasne, czy organy regulacyjne zgodzą się na takie rozwiązanie; wiele z nich wymaga obecności człowieka za kierownicą, przynajmniej w początkowej fazie testów. Według Kalifornijskiego Departamentu Pojazdów Silnikowych w Kalifornii, gdzie Tesla działa na głównych rynkach, firma obecnie posiada pozwolenie na przeprowadzanie testów z kierowcą bezpieczeństwa.

W Teksasie, gdzie obecnie znajduje się siedziba Tesli, prawo z 2017 roku zezwala na pojazdy autonomiczne. Jednak, jak zauważa Texas Monthly, nadzór nad tym prawem jest niewielki, co przekłada się na ograniczoną kontrolę ze strony stanu w porównaniu do miast, w których te roboty będą działać.

Musk odrzucił argumenty, że organy regulacyjne stanowić będą największą przeszkodę na drodze do wprowadzenia robotyki Tesli na drogi. W odpowiedzi na komentarz kogoś, kto zaprzeczył temu stwierdzeniu, Musk stwierdził na X: „Zdecydowanie najważniejszym czynnikiem jest dobre działanie technologii”.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Tesla planuje zaprezentować Robotaxi już w sierpniu. Elon Musk podał konkretną datę

 0