Tesla szpieguje Chińczyków? Rząd wprowadza ograniczenia w korzystaniu z pojazdów Tesli

Tesla szpieguje Chińczyków? Rząd wprowadza ograniczenia w korzystaniu z pojazdów Tesli

Chiny wprowadzają ograniczenia w korzystaniu z pojazdów Tesla w przypadku personelu wojskowego, agencji rządowych i pracowników "państwowych przedsiębiorstw we wrażliwych branżach". Samochody elektryczne uznano za zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego ze względu na ich wbudowane kamery i czujniki, których Tesla potencjalnie może używać do szpiegowania. Decyzja zapadła po rządowym przeglądzie bezpieczeństwa, gdzie chińscy urzędnicy zgłosili obawy dotyczące zdolności pojazdów Tesli do rejestrowania obrazów za pomocą wbudowanych kamer, śledzenia lokalizacji ich samochodów, synchronizacji kontaktów w telefonach komórkowych i danych osobowych, które mogą zostać przesłane z powrotem do Stanów Zjednoczonych.

Chiński rząd wprowadza ograniczenia w korzystaniu z pojazdów Tesli, obawiając się szpiegowania przez naszpikowane czujnikami i kamerami samochody.

Podejrzenie wzbudza również opcja Full Self Driving, która wykorzystuje wbudowaną kamerę i czujniki, podobnie jak inne funkcje wspomagające kierowcę i funkcje bezpieczeństwa. Pojazdy Tesli mają osiem kamer surround, 12 czujników ultradźwiękowych i radar obsługujący system wspomagania kierowcy. Model 3 i Model Y mają również kamerę wewnątrz kabiny, zainstalowaną nad lusterkiem wstecznym. Chociaż nie jest to całkowity zakaz korzystania z aut Tesli, chińskie wojsko podobno nakazało personelowi pozostawianie samochodów zaparkowanych poza kompleksami wojskowymi, osiedlami i wrażliwymi miejscami ze względów bezpieczeństwa. Kwestia ta została poruszona przez Elona Muska na China Development Forum, imprezie hybrydowej, która odbyła się w weekend w Pekinie i dotyczyła kontaktów między USA a Chinami. "Mamy bardzo silną motywację do zachowania poufności wszelkich informacji", powiedział Musk przez łącze wideo, dodając, że Tesla zostanie zamknięta, jeśli samochody były używane do szpiegowania w Chinach lub gdziekolwiek indziej. Tesla musi uspokoić Chińczyków, bo stanowią oni ogromną rzeszę klientów - do Chin eksportowanych jest 30% produkcji Tesli.

Chiński przywódca Xi Jinping coraz bardziej odsuwa kraj od zagranicznych technologii, w skutek zaostrzania przepychanek handlowych i może to być jedna z rekacji na sankcje wobec chińskich producentów, takich jak Huawei, który również był oskarżony o szpiegostwo. Obawy dotyczące sposobu, w jaki producenci technologii postępują z danymi, podkreślają również, że rosnąca popularność wysoce zdigitalizowanych samochodów - wyposażonych w kamery i czujniki oraz z wbudowaną łącznością bezprzewodową, umożliwiającą producentom samochodów gromadzenie danych, może stanowić nowe zagrożenie dla prywatności i bezpieczeństwa narodowego.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Tesla szpieguje Chińczyków? Rząd wprowadza ograniczenia w korzystaniu z pojazdów Tesli

 0