Tesla wykańcza konkurencję wojną cenową. Zmusili do działania 30 producentów w Chinach

Tesla wykańcza konkurencję wojną cenową. Zmusili do działania 30 producentów w Chinach

Wiele osób zarzuca Tesli zawyżone ceny, ale w rzeczywistości, jeśli porównać ceny ich samochodów z konkurencją, to Tesla jest raczej jednym z najtańszych producentów. Ostatnie obniżki cen na samochody Tesla w Chinach spowodowały prawdziwą wojnę cenową, a wiele firm teraz boryka się z problemami egzystencjalnymi.

Wielu ludzi uważa, że Tesla produkuje samochody elektryczne o zbyt wysokiej cenie, ale w rzeczywistości ich auta są bardzo przystępne w porównaniu do konkurencji. Na przykład, Model 3 i Model Y są wycenione na poziomie podstawowego Volkswagena ID.3, co oznacza, że oferta niemieckiego producenta wydaje się być mało atrakcyjna. Ostatnia obniżka cen samochodów Tesli, która miała miejsce w Chinach, Ameryce i Europie, tylko pogorszyła sytuację konkurencji. Tesla ma naprawdę dobre marże mimo stosunkowo niskich cen swoich samochodów, podczas gdy inne firmy samochodowe mają z tym problemy. Na przykład, Ford przewiduje straty w wysokości około 3 miliardów USD z samochodów elektrycznych w tym roku, podczas gdy Tesla w zeszłym roku zarobiła na nich 12,6 miliarda USD (według non-GAAP miała nawet 14,1 miliarda USD zysku). Najnowsze dane z Chin pokazują, że konkurencja Tesli wcale nie jest zbyt konkurencyjna, co może postawić pod znakiem zapytania ich przyszłość.

Największy na świecie rynek małych pojazdów jest głęboko przekształcany przez brutalne bitwy cenowe, które mają przeciągnąć się do 2024 r. Duże rabaty grożą wyparciem słabszych producentów samochodów z rynku.

Przypomnijmy, że zdecydowana większość tamtejszych startupów elektrycznych wciąż nie osiągnęła zysku (np. XPeng, NIO, Li Auto). Jednak nawet tradycyjne firmy, takie jak Volkswagen czy Mercedes-Benz, musiały zareagować na obniżkę cen Tesli. Według Bloomberga Tesla rozpętała w Chinach kompletną wojnę cenową, a około 30 firm samochodowych (i nie tylko elektrycznych) odpowiedziało na obniżki cen w ciągu ostatnich trzech miesięcy. Przykładowo Dongfeng Citroen obniżył cenę swojego sedana C6 o prawie 40%.

Analitycy uważają, że w Chinach jest zbyt wielu producentów samochodów, zarówno spalinowych, jak i elektrycznych. Istnieje realna możliwość, że część z nich nie przetrwa tej wojny cenowej, ponieważ nie radzili sobie zbyt dobrze przed jej rozpoczęciem. Jeśli chodzi o Europę, tutejsze firmy nie zdecydowały się jeszcze na drastyczne obniżki, a producenci samochodów nie zareagowali na Teslę tak mocno, jak w Chinach. W każdym razie kroki Tesli mogą stopniowo sprawić, że samochód elektryczny stanie się nieco bardziej popularnym środkiem transportu również tutaj. Innym powodem, dla którego można zakładać stopniową obniżkę cen niektórych samochodów elektrycznych, jest znaczna obniżka cen litu (obecnie na poziomie z grudnia 2021 r.) oraz zamiary koncernów samochodowych do przejścia na tańsze ogniwa LFP dla modeli podstawowych. Niedługo zapewne dowiemy się, czy Tesla sama skrzywdzi się tak drastycznymi przecenami, czy też wywoła zmiany na rynku.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Tesla wykańcza konkurencję wojną cenową. Zmusili do działania 30 producentów w Chinach

 0