Testy dowodzą, że uśmiercenie przez Intela hyperthreadingu mogło być dobrą decyzją

Testy dowodzą, że uśmiercenie przez Intela hyperthreadingu mogło być dobrą decyzją

Chociaż jednoczesna wielowątkowość (hyperthreading) była jedną z najbardziej istotnych funkcji Intela przez ostatnią dekadę, plany porzucenia tej technologii nie są aż tak niedorzeczne, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka.

Lunar Lake i Arrow Lake-S bez hyperthreadingu 

Dla niewtajemniczonych: Intel potwierdził, że rezygnuje z technologii hyperthreading w nadchodzących procesorach mobilnych Lunar Lake i krążą pogłoski, że będzie ona nieobecna także w procesorach Arrow Lake do komputerów stacjonarnych.

Intel potwierdził, że rezygnuje z technologii hyperthreading w nadchodzących procesorach mobilnych Lunar Lake.

Arrow Lake, Lunar Lake

Wyniki testów zaskakują

Wyciekło kilka wyników testów z benchmarków dla procesorów Arrow Lake, które wydają się pokazywać, że ten ruch giganta z Santa Clara może mieć sens. Core Ultra 7 265K i Core Ultra 9 285K pojawiły się w bazie Geekbench 6. Flagowy Core Ultra 9 jest 24-rdzeniowym modelem i uzyskał 21 075 punktów w teście wielordzeniowym przeprowadzonym w Geekbench 6. To nieco więcej niż w przypadku Ryzena 9 9950X i praktycznie wynik na tym samym poziomie co Core i9-14900K. Oba te CPU są wyposażone w 32 wątki dzięki wielowątkowości.

20-rdzeniowy Core Ultra 7 265K uzyskał wynik 19 799, wyprzedzając Ryzena 9 7950X, czyli chip poprzedniej generacji od AMD i Ryzena 9 9900X z obecnej generacji. Dopełniając zestawienie, ECSM_Official udostępnił wyniki dla Core Ultra 5 245K na X (dawniej Twitter), który pokonał Core i5-14600K o około 10 procent. Zrobiło to przy znacznie mniejszej liczbie wątków.

Wszystko to wskazuje, że pozbycie się hyperthreadingu mogło być dobrym pomysłem. Z jednak strony wykastrowanie tej funkcji nie odbija się bowiem na wydajności nowych CPU, z drugiej jednocześnie pomaga poprawić efektywność energetyczną urządzeń mobilnych.

Chipzilla musi poprawić czas pracy baterii w laptopach i rozwiązać problemy związane z niestabilnością zasilania w swoich procesorach 13. i 14. generacji, a pozbycie się hiperwątkowości może pomóc w obu tych kwestiach. Zresztą efekty widać już w pierwszych testach wydajności baterii układów Lunar Lake, które zdają się deklasować chipy M2 i M3 od Apple. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Testy dowodzą, że uśmiercenie przez Intela hyperthreadingu mogło być dobrą decyzją

 0