Testy układów AMD Raven Ridge wskazują na obiecującą wydajność

Testy układów AMD Raven Ridge wskazują na obiecującą wydajność

Wiemy już, że stacjonarne układy APU z rodziny Ryzen, znane jako Raven Ridge, zadebiutują na rynku 12 lutego i na starcie otrzymamy dwa modele: Ryzen 5 2400G i Ryzen 3 2200G. Te oferować będą CPU bazujące na architekturze Zen oraz iGPU Vega, a najnowsze przecieki ujawniają czego możemy spodziewać się po nich w zakresie wydajności graficznej.

Warto jednak najpierw przypomnieć, że nadchodzące procesory są wytwarzane w technologii 12 nm i że będą kompatybilne z gniazdem AM4, chociaż większość płyt głównych może wymagać aktualizacji BIOS-a, by je obsłużyć. Oznacza to, że gracze będą mogli zdecydować się na kupno płyty głównej A320 lub B350 i zbudować budżetowy PC, który dobrze sprawdzać będzie się w e-sportowych tytułach. Z kolei rdzenie Zen gwarantują wysoką wydajność w nowoczesnych aplikacjach. Model Ryzen 3 2200G wyposażono w 4 rdzenie CPU i tyle samo wątków, a ich taktowanie wynosi 3,5 GHz (3,7 GHz w trybie Boost). CPU posiada 8 jednostek CU, a cena tego układu wynosić ma zaledwie 99 USD. Ryzen 5 2400G oferuje zaś 4 rdzenie i 8 wątków taktowanych zegarem 3,6 GHz (w trybie Boost osiągają do 3,9 GHz), a także GPU o prędkości 1240 MHz z 11 jednostkami obliczeniowymi (CU), co daje 704 procesory strumieniowe. Jego cena to 169 USD.

Nowe układy APU od AMD łączące CPU Zen z grafiką Vega, zapowiadają się naprawdę obiecująco i mogą okazać się ciekawym rozwiązaniem na przeczekanie szalonych cen kart graficznych

Wyniki wydajności APU Raven Ridge

Wracając jednak do najważniejszej kwestii, oba układy przetestowano w benchmarku 3DMark, dzięki czemu wiemy, czego możemy spodziewać się po zintegrowanych grafikach Vega będących na ich wyposażeniu. I tak, Ryzen 5 2400G z iGPU Vega 11 wypada naprawdę solidnie, zarówno w zakresie wydajności graficznej, jak i CPU. Osiąga on podobne rezultaty jak samodzielnie karty graficzne podstawowego poziomu, takie jak Radeon RX 550 i RX 560 czy GeForce GT 130. Jeśli więc jesteśmy w stanie pogodzić się z pewnymi kompromisami, APU powinien dobrze sprawdzić się w grach, szczególnie tych mniej wymagających. Ryzen 3 2200G z układem iGPU Vega 8 oferuje lepsze osiągi niż mobilna Vega 8 w procesorze Ryzen 5 2500U, co wynika z nieco szybszych zegarów desktopowych APU i wyższej stabilności zawdzięczanej wyższemu TDP. W tym przypadku oczekiwać możemy rezultatów nieco gorszych od grafiki GeForce MX150, ale biorąc pod uwagę, że mówimy o produkcie za 99 USD, to i tak rezultaty są dość imponujące.

Wyniki wydajności APU Raven Ridge

Wyniki wydajności APU Raven Ridge

Pokaż / Dodaj komentarze do: Testy układów AMD Raven Ridge wskazują na obiecującą wydajność

 0