The Pirate Bay może stracić domenę po sprzedaży rejestru .org

The Pirate Bay może stracić domenę po sprzedaży rejestru .org

Kilka dni temu Internet Society ujawniło, że Ethos Capital - firma private equity - zapłaci 1,135 miliarda dolarów za nabycie rejestru .org. Każdy, kto ma nadzieję, że ICANN wkroczy, by uratować domeny .org przed właściwie nieuniknioną podwyżką cen, będzie rozczarowany, ponieważ Internet Corporation for Assorted Names and Numbers powiedziało, że nie ma "żadnych uprawnień" - wynika z oświadczenia w gazecie Financial Times: "Wydaje się, że ICANN unika działania, mówiąc, że "nie ma żadnej władzy nad proponowanym przejęciem". Zamiast tego twierdzi, że ich zadaniem jest po prostu "zapewnienie ciągłości działania domen .org" - co oznacza, że ​​może zatrzymać sprzedaż tylko, jeśli zagrożona będzie stabilność i bezpieczeństwo infrastruktury nazw domen".

Rejestr domen .org jest w trakcie zmiany właściciela, co może oznaczać zmianę zasad i rozpoczęcie usuwania "niepożądanych" witryn.

Ponieważ sprzedaż jest już w toku, może to oznaczać, że bardziej kontrowersyjne strony internetowe .org, takie jak The Pirate Bay, mogą stracić domenę, pisze Torrent Freak. Przedstawiciele branży rozrywkowej ostatnio naciskali w branży nazw domen, aby wymusić usuwanie witryn udostępniających lub umożliwiających dostęp do materiałów chronionych prawem autorskim. Na przykład MPAA podpisało umowę z rejestrem Donuts, który stał się zaufanym partnerem zgłaszającym domeny "pirackie". Kolejna umowa została podpisana z rejestrem Radix.

 

Dotąd Internet Public Registry, które utrzymuje domeny .org, odmawiało zawieszenia domeny The Pirate Bay, gdy poprosił o to amerykański przemysł rozrywkowy, utrzymując, że nie będą się bawić w policję. "Wielu rejestratorom i rejestrom nie podoba się pomysł pełnienia roli "policji od treści" - pisze TorrentFreak. "Zamiast tego wolą, aby te sprawy były rozwiązywane przez sądy. Jest to jeden z głównych powodów, dla których The Pirate Bay, po ponad 15 latach, jest nadal dostępne w domenie .org" Domena ta to oryginalna nazwa The Pirate Bay i chociaż witryna działała pod różnymi adresami na przestrzeni lat, to większość z nich została zamknięta. Obecnie w Internecie jest ponad 10 milionów domen .org, a większość zdecydowanie protestuje przeciw sprzedaży obawiając się m.in. wzrostu cen i cenzury.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: The Pirate Bay może stracić domenę po sprzedaży rejestru .org

 0