Thermaltake wprowadza chłodzenie wodne AIO dla CPU i RAM. Tylko po co...

Thermaltake wprowadza chłodzenie wodne AIO dla CPU i RAM. Tylko po co...

Podczas tegorocznych targów CES firma Thermaltake zaprezentowała prototypowe chłodzenie wodne AIO, zaprojektowane w celu jednoczesnego chłodzenia procesora i pamięci RAM. Jak wiadomo nie każdy prototyp przekształca się w gotowy produkt i biorąc pod uwagę, że pamięć RAM nie wymaga chłodzenia cieczą, wszyscy myśleli, że Thermaltake pokazało ciekawostkę, o której szybko zapomnimy. Wszyscy się mylili. Pięć miesięcy później Thermaltake oficjalnie zaprezentowało pierwsze na świecie coolery AIO Floe RC360 i Floe RC240 z pętlą obejmującą blok procesora oraz pamięci RAM.

Zestaw AIO chłodzący procesor i RAM? Thermaltake nie do końca przemyślał swój produkt, choć zapewne znajdą się chętni. 

Jak można się domyślać po nazewnictwie, model RC360 jest wyposażony w chłodnicę 360 mm z trzema wentylatorami 120 mm, a RC240 posiada parę wentylatorów 120 mm na chłodnicy 240 mm. W typowym zestawie AIO nagrzany płyn chłodzący przemieszcza się od bloku procesora, podróżując jedną rurką podłączoną do chłodnicy, a następnie po schłodzeniu wraca do źródła ciepła przez drugą rurkę. Ale w tym przypadku tylko jedna rura łączy chłodnicę z blokiem wodnym procesora. Druga rura na bloku procesora łączy się z blokiem pamięci RAM, a stamtąd płyn chłodzący wraca do chłodnicy. To jak jechać z Zakopanego do Gdańska przez Berlin.

 

Nie da się ukryć, że jest to dziwny projekt i prawdopodobnie dlatego żadna inna firma nie zbudowała wcześniej czegoś takiego. Wydaje się, że Thermaltake był tak zajęty ideą stworzenia chłodzenia  AIO zarówno dla procesora, jak i pamięci RAM, że nie starczyło czasu na zastanowienie, czy w ogóle powinien coś takiego robić. Moduły pamięci nie potrzebują chłodzenia cieczą, ale jeśli ktoś faktycznie ma taką potrzebę, to teraz zestawy Floe to umożliwiają. Thermaltake twierdzi, że zestawy są kompatybilne z modułami pamięci Toughram RC, które oczywiście nie są dołączone. Nie jest jasne, czy inne moduły pamięci będą kompatybilne po zdjęciu radiatora i zamontowaniu bloku od Thermaltake. Zestawy będą dostępne w trzecim kwartale tego roku, nie ujawniono jednak żadnych cen.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Thermaltake wprowadza chłodzenie wodne AIO dla CPU i RAM. Tylko po co...

 0