TikTok aktualizuje politykę prywatności. Aplikacja będzie gromadzić nasze dane biometryczne

TikTok aktualizuje politykę prywatności. Aplikacja będzie gromadzić nasze dane biometryczne

TikTok to aplikacja, która popularność zyskała po wybuchu pandemii COVID-19. Nie zabrakło kontrowersji związanych z programem ByteDance, a do jednej z nich może zaliczać się zaktualizowana polityka prywatności. Teraz firma pozwala sobie na zbieranie danych biometrycznych użytkowników i chodzi tutaj przykładowo o wzorach głosy oraz twarzy. Platforma poprosi odbiorcę o zezwolenie na gromadzenie takich informacji, ale niestety nie kwapi się do wyjaśnienia, do czego posłużą jej tego rodzaju detale. Serwis TechCrunch wskazuje, że nowe zasady są sformułowane w taki sposób, że TikTok zechce naszej zgody tylko w sytuacji, kiedy będzie to tego przymuszony prawnie. "Możemy zbierać z twoich treści identyfikatory biometryczne oraz takie informacje tak jak są zdefiniowane prawem Stanów Zjednoczonych, czyli wzory twarzy i głosu. Gdy wymaga tego prawo poprosimy o potwierdzenie udostępnienia takich danych" - głosi formułka w regulaminie.

Zaktualizowana polityka prywatności TikToka umożliwia gromadzenie danych biometrycznych użytkowników.

TikTok aktualizuje politykę prywatności. Aplikacja będzie gromadzić nasze dane biometryczne

Wychodzi więc na to, że program dopiero pod wyraźnym przymusem prosi nas o zgodę. Wcześniej twierdzono, że TikTok gromadzi dane użytkowników bez ich wiedzy, co zostało odkryte dopiero w iOS 14. Warto przypomnieć, że platforma była w przeszłości ukarana za naruszenie zasad prywatności. TikTok zgodził się zapłacić 92 miliony dolarów w ramach ugody związanej z licznymi pozwami, w których zarzucano aplikacji zbieranie danych osobowych m.in. z wykorzystaniem technologii rozpoznawania twarzy i udostępniania ich zewnętrznym firmom bez zgody zainteresowanych. Część danych przekazywano tajemniczym podmiotom zarejestrowanym w Chinach. Natomiast ugoda objęła 89 milionów ludzi zarejestrowanych w USA. Porozumienia wynika ze złożenia 21 pozwów federalnych.

TikTok to także popularny program wśród dzieci. Z danych Kaspersky Safe Kids zgromadzonych w 2020-2021 roku wynika, że narzędzie ByteDance było najpopularniejsze, a tuż obok niego znalazł się YouTube oraz WhatsApp. Ten ostatni zresztą wywołał kontrowersje związane z prywatnością. Początkowo serwis zamierzał po pewnym czasie blokować dostęp użytkowonikom, którzy nie zaakceptują zmian, aczkolwiek po konsultacjach wycofał się z tego planu. Bez wątpienia perspektywa normalnego korzystania z aplikacji przez maksymalnie kilka tygodni dla niepokornych także nie była dla miłą perspektywą.

Pokaż / Dodaj komentarze do: TikTok aktualizuje politykę prywatności. Aplikacja będzie gromadzić nasze dane biometryczne

 0