TikTok ukarany przez Wielką Brytanię za załamanie własnych zasad

TikTok ukarany przez Wielką Brytanię za załamanie własnych zasad

TikTok wciąż jest na cenzurowanym. Popularna sieć społecznościowa została zablokowana na urządzeniach rządowych w Stanach Zjednoczonych i wielu innych krajach, w tym w Wielkiej Brytanii. Ten sam kraj właśnie nałożył na TikTok dużą grzywnę w wysokości 12,7 miliona funtów (około 67,9  miliona złotych).

Brytyjskie Biuro Komisarza ds. Informacji (ICO) stwierdziło, że grzywna została nałożona w związku tym, że TikTok umożliwił 1,4 mln dzieci poniżej 13. roku życia dostęp do swojej aplikacji społecznościowej - to naruszenie warunków korzystania z usługi TikTok. Zgodnie z krajowymi przepisami dotyczącymi ochrony danych, zanim firmy takie jak TikTok będą mogły zezwolić dzieciom poniżej 13 roku życia na dostęp do usług informacyjnych, które obejmują pobieranie danych osobowych, muszą uzyskać zgodę ich rodziców.

Wielka Brytania nałożyła na TikToka dużą grzywnę w wysokości 12,7 miliona funtów.

Oświadczenie Biura Komisarza ds. Informacji Wielkiej Brytanii

Biuro Komisarza ds. Informacji Wielkiej Brytanii wydało oświadczenie w tej sprawie: „TikTok tego nie zrobił, mimo że powinien był wiedzieć, że z jego platformy korzystają osoby poniżej 13 roku życia. TikTok nie przeprowadził również odpowiednich kontroli w celu zidentyfikowania i usunięcia nieletnich dzieci ze swojej platformy. Dochodzenie ICO wykazało, że niektórzy starsi pracownicy zgłosili wewnętrzne obawy dotyczące dzieci poniżej 13 roku życia korzystających z platformy i mimo tego ich konta nie zostało usunięte. Zdaniem ICO TikTok nie zareagował odpowiednio”.

ICO szacuje, że w 2020 r. TikTok zezwolił nawet 1,4 mln brytyjskich dzieci poniżej 13 roku życia na korzystanie ze swojej platformy, pomimo własnych zasad, które nie pozwalają dzieciom w tym wieku na założenie konta.

TikTok narusza RODO

Ponadto, ICO stwierdziło, że TikTok naruszył brytyjskie ogólne rozporządzenie o ochronie danych (RODO) w okresie od maja 2018 r. do lipca 2020 r. poprzez:

  • Świadczenie usług na rzecz brytyjskich dzieci poniżej 13 roku życia i przetwarzanie ich danych osobowych bez zgody lub upoważnienia ich rodziców lub opiekunów;
  • Brak odpowiedniego informowania osób korzystających z platformy o tym, w jaki sposób ich dane są gromadzone, wykorzystywane i udostępniane w łatwy do zrozumienia sposób. Bez tych informacji użytkownicy platformy, w szczególności dzieci, prawdopodobnie nie byliby w stanie dokonywać świadomych wyborów dotyczących tego, czy i jak z niej korzystać; 
  • Niezapewnienie, że dane osobowe należące do użytkowników z Wielkiej Brytanii były przetwarzane zgodnie z prawem, rzetelnie i w przejrzysty sposób.

W pewnym sensie dobrą wiadomością dla TikToka jest to, że grzywna jest znacznie niższa niż 27 milionów funtów, które ICO pierwotnie planowało nałożyć na TikToka.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: TikTok ukarany przez Wielką Brytanię za załamanie własnych zasad

 0