TikTok zagrożeniem pokroju Huawei? Amerykanie boją się chińskiej aplikacji

TikTok zagrożeniem pokroju Huawei? Amerykanie boją się chińskiej aplikacji

Osoby spędzające czas na serwisach społecznościowych jak Instagram, Facebook czy Twitter, z pewnością natknęły się na reklamy popularnej (zwłaszcza wśród młodszych użytkowników) aplikacji TikTok, która dostępna jest zarówno w App Store jak i w Google Play Store. Aplikacja ta pozwala użytkownikom na publikację krótkich, trwających od 3 do 15 sekund filmików, które mogą być dodatkowo opatrzone podkładem dźwiękowym z biblioteki programu. Zapętlone materiały, o czasie trwania od 3 do 60 sekund również mogą być tworzone. TikTok odniosło ogromny sukces i według firmy Sensor Tower, zajmującej się dostarczaniem analiz m.in. popularności, była to najczęściej pobierana aplikacja w Ameryce w pierwszym kwartale tego roku.

Amerykanie obawiają się, że informacje zbierane przez TikTok mogą być przekazywane chińskiemu rządowi. To uzasadnione obawy, czy może objaw przewrażliwienia, a może i paranoi na punkcie Chin?

Popularność aplikacji z pewnością nie jest powodem do zadowolenia przeciwnych programom społecznościowym użytkowników internetu, którzy często otwarcie z niego szydzą i kojarzą go głównie z wygłupów dzieciaków, a teraz do tego wszystkiego dochodzą podejrzenia, że TikTok może stanowić poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa. Organizacja Peterson Institute for International Economics (PIIE) uważa, że aplikacja stanowi problem wielkości tego, który stanowi Huawei. Ze względu na popularność TikTok wśród jednostek zbrojnych oraz możliwości pozyskania danych lokalizacyjnych oraz biometrycznych, zachodzi obawa, że chiński deweloper odpowiedzialny za aplikację, zostanie zmuszony do przekazywania wrażliwych informacji komunistycznemu rządowi Chin, o ile już tego nie robi.

Na przestrzeni trzech miesięcy od stycznia do marca tego roku, TikTok wskoczyło na szczyt najczęściej pobieranych aplikacji społecznościowych w USA, było również numerem jeden wśród użytkowników Androida i drugą najpopularniejszą aplikacją pośród posiadaczy urządzeń z iOS. W App Store koronę utrzymuje Instagram w kategorii najczęściej pobieranych aplikacji społecznościowych, a Facebook zajmuje dopiero trzecią pozycję. Również w naszym kraju TikTok zajmuje bardzo mocną pozycję, a według Priori Data Polacy pobrali program niemal 6 milionów razy w 2018 roku.

Pokaż / Dodaj komentarze do: TikTok zagrożeniem pokroju Huawei? Amerykanie boją się chińskiej aplikacji

 0