TikTok zakazany w Wielkiej Brytanii. Trafiały tam nawet filmy ze szkoleń Ukraińców w Challengerach 2

TikTok zakazany w Wielkiej Brytanii. Trafiały tam nawet filmy ze szkoleń Ukraińców w Challengerach 2

W związku z obawami, że aplikacja chińskiej platformy mediów społecznościowych TikTok jest używana do szpiegowania Brytyjczyków, rząd Wielkiej Brytanii wprowadził zakaz korzystania z niej przez ministrów i urzędników na ich urządzeniach służbowych.

Kanclerz Księstwa Lancaster i sekretarz stanu, Oliver Dowden, ogłosił wczoraj w parlamencie, że zakaz będzie obowiązywał natychmiastowo i obejmie urządzenia wydawane w departamentach ministerialnych i pozaministerialnych, ale nie obejmie "osobistych" urządzeń pracowników rządowych, ministrów i ogółu społeczeństwa. Oliver Dowden odrzucił pytanie na temat podstawy swojej decyzji o wykluczeniu chińskiej aplikacji TikTok z urządzeń rządowych. Dowden podkreślił, że decyzja ta była działaniem zapobiegawczym ze względu na ryzyko związane z poufnymi informacjami przechowywanymi na urządzeniach rządowych oraz dużą ilością danych uzyskiwanych przez aplikację.

Wielka Brytania oficjalnie zakazała TikToka na urządzeniach należących do państwa. Jest to spowodowane obawami o szpiegostwo Chin, a także faktem, że na platformie publikowano zbyt wiele informacji - jak materiały ze szkolenia żołnierzy ukraińskich do obsługi czołgu Challenger 2. 

Minister Angela Rayner z Partii Pracy zwróciła uwagę na wcześniejsze wypowiedzi sekretarza stanu ds. nauki, innowacji i technologii Michelle Donelan, która twierdziła, że korzystanie z TikToka przez rząd jest kwestią osobistego wyboru i że nie ma dowodów na zagrożenie. Rayner zauważyła, że zmiana polityki rządu była niespójna i że była zmuszona do odwołania się od decyzji w ostatniej chwili. Powiedziała, że ​​osiągnięcia rządu w zakresie utrzymywania bezpieczeństwa są „przerażające” ze względu na korzystanie z prywatnej poczty e-mail i wiadomości WhatsApp. Decyzja rządu Wielkiej Brytanii wynika z groźby administracji USA, że zablokuje TikTok, jeśli jego chińska spółka macierzysta ByteDance nie zrezygnuje z własności, aby złagodzić obawy związane z bezpieczeństwem narodowym.

TikTok zaprzeczył twierdzeniom o możliwym przekazaniu danych amerykańskich użytkowników chińskiemu rządowi i partii komunistycznej. Dyrektor naczelny Shou Zi Chew w wywiadzie dla Wall Street Journal potwierdził, że firma zdecydowała się na zatrudnienie amerykańskiego partnera Oracle, który będzie odpowiedzialny za przechowywanie danych użytkowników z USA. Celem takiej decyzji jest ochrona przed możliwym wpływem ze strony Chin na filmy oglądane przez amerykańskich użytkowników.

Chiny powiedziały, że decyzja została oparta na względach politycznych, a nie na faktach. Posunięcie to „zakłóca normalną działalność odpowiednich firm w Wielkiej Brytanii i ostatecznie zaszkodzi tylko interesom Wielkiej Brytanii” – powiedziała w oświadczeniu ambasada Chin w Londynie.

Warto dodać, że niektórzy ministrowie już zapowiedzieli, że pozostaną na platformie, ale na swoich prywatnych urządzeniach. Co więcej, Brytyjskie Ministerstwo Obrony na krótko przed ogłoszeniem zakazu opublikowało na platformie wideo, pokazujące, jak armia brytyjska szkoli siły ukraińskie do korzystania z czołgu Challenger 2.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: TikTok zakazany w Wielkiej Brytanii. Trafiały tam nawet filmy ze szkoleń Ukraińców w Challengerach 2

 0