Ban na TikToka po śmierci nastolatka. Europejski kraj walczy z wpływem social media

Ban na TikToka po śmierci nastolatka. Europejski kraj walczy z wpływem social media

Albania ogłosiła wprowadzenie rocznego zakazu korzystania z TikToka, po tragicznej śmierci nastolatka, która wywołała obawy dotyczące wpływu mediów społecznościowych na dzieci.

Zakaz, będący częścią szerszego planu poprawy bezpieczeństwa w szkołach, wejdzie w życie na początku przyszłego roku - poinformował premier Edi Rama po spotkaniu z grupami rodziców i nauczycieli z całego kraju. „Na rok całkowicie go wyłączymy dla wszystkich. TikTok w Albanii nie będzie dostępny” - powiedział Rama.

Kilka krajów europejskich, takich jak Francja, Niemcy i Belgia, wprowadziło już ograniczenia w korzystaniu z mediów społecznościowych przez dzieci. W jednej z najsurowszych regulacji na świecie, skierowanych przeciwko gigantom technologicznym, Australia w listopadzie zakazała korzystania z mediów społecznościowych przez dzieci poniżej 16 roku życia. Poza tym wiele krajów zakazuje posiadania tej aplikacji urzędnikom państwowym, w obawie o bezpieczeństwo danych.

Media społecznościowe nie dla dzieci

Premier Rama obwinia media społecznościowe, zwłaszcza TikToka, o podsycanie przemocy wśród młodzieży. Decyzja rządu została podjęta po tym, jak w listopadzie 14-letni uczeń został śmiertelnie ugodzony nożem przez swojego rówieśnika. Incydent był efektem konfliktu między chłopcami, który rozpoczął się w mediach społecznościowych. Na TikToku pojawiły się także filmy, w których nieletni wyrażali poparcie dla zabójstwa.

Kilka krajów europejskich, takich jak Francja, Niemcy i Belgia, wprowadziło już ograniczenia w korzystaniu z mediów społecznościowych przez dzieci.

„Problemem dzisiaj nie są nasze dzieci, problemem jesteśmy my, problemem jest nasze społeczeństwo, problemem jest TikTok i wszystkie inne platformy, które robią z naszych dzieci zakładników” - powiedział Rama. Firma TikTok oświadczyła, że dąży do „pilnego wyjaśnienia” decyzji rządu Albanii.

„Nie znaleźliśmy żadnych dowodów na to, że sprawca lub ofiara mieli konta na TikToku, a liczne raporty faktycznie potwierdziły, że filmy prowadzące do tego incydentu były publikowane na innej platformie, a nie na TikToku” - powiedział rzecznik firmy. Czy taki argument będzie wystarczający? Nawet jeżeli jest prawdziwy, to zakładam, że nie: szybciej kolejne social media zostaną wyłączone niż TikTok przywrócony.

Czy Albania idzie dobry torem? Chyba coraz częściej można dojść do wniosku, że tylko takie skrajne ruchy mogą cokolwiek zmienić.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Ban na TikToka po śmierci nastolatka. Europejski kraj walczy z wpływem social media

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł