Tim Cook: Przez sideloading Android ma 47 razy więcej zagrożeń niż iOS

Tim Cook: Przez sideloading Android ma 47 razy więcej zagrożeń niż iOS

Tim Cook postanowił zabrać głos w toczącej się od dawna debacie co jest lepsze: Android czy iOS. Cook stwierdził, że system operacyjny Google ma 47 razy więcej złośliwego oprogramowania niż system Apple, głównie ze względu na to, że na iPhone'ach sideloading, czyli instalacja z niezaufanych źródeł, jest wyjątkowo trudny. Dodał również, że gdyby Apple zostało zmuszone do zezwolenia na taką praktykę, zniszczyłoby to bezpieczeństwo iPhone'ów. Cook podkreślił, że Apple skupia się na prywatności użytkowników. "Od ponad dekady koncentrujemy się na prywatności. Postrzegamy ją jako podstawowe prawo człowieka. Fundamentalne prawo człowieka" – powiedział szef Apple.

Tim Cook twierdzi, że Android jest dużo mniej bezpiecznych niż iOS. Pozwalanie użytkownikom na sideloading przyczynia się do zwiększania zagrożenia.

Cook odniósł się również do ustawy o rynkach cyfrowych (DMA) proponowanej przez Komisję Europejską. "Obecny język DMA, który jest omawiany, wymusiłby sideloading na iPhone'ach" – powiedział. "To zniszczyłoby bezpieczeństwo iPhone'a i wielu inicjatyw dotyczących prywatności, które wbudowaliśmy w App Store, gdzie mamy etykiety prywatności i przejrzystość śledzenia aplikacji, która zmusza ludzi do wyrażania pozwolenia na śledzenie przez różne aplikacje". Cook dodał, że urządzenia z Androidem mają nawet 47 razy więcej infekcji malware niż iOS. Dane prawdopodobnie pochodzą z raportu Nokii z 2019 r., ale zaktualizowana wersja z 2020 r. pokazuje, że wykrywanie złośliwego oprogramowania na Androidzie spadło do 26,6%, podczas gdy na iPhone'ach wzrosło z 1% do 1,6% - co jednak wciąż jest ogromną dysproporcją.

"To dlatego, że zaprojektowaliśmy iOS w taki sposób, że istnieje jeden App Store, a wszystkie aplikacje są sprawdzane przed wejściem do sklepu" – wyjaśnił Cook. Nie da się zaprzeczyć, że w Sklepuie Play jest mnóstwo podejrzanych aplikacji, ale sklep Apple również nie jest doskonały, choć zdaje się, że mniej dziurawy. Wiele z najpopularniejszych aplikacji na iOS jest dziełem oszustów, a pojawiają się również doniesienia o straconych fortunach przez takie programy. Wszyscy użytkownicy telefonów są ostrzegani, przed niebezpieczeństwami związanymi z pobieraniem aplikacji poza oficjalnego sklepu i wiedzą, jakie jest ryzyko wgrywania aplikacji samodzielnie. Google ułatwia to, udostępniając opcję instalacji z niezaufanych źródeł. Na urządzeniach Apple nie jest to możliwe, bez przykładowo jailbreaka.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Tim Cook: Przez sideloading Android ma 47 razy więcej zagrożeń niż iOS

 0