To chłodzenie wodne robi wrażenie. Wężyki całkowicie ukryte

To chłodzenie wodne robi wrażenie. Wężyki całkowicie ukryte

Entuzjasta PC o pseudonimie Der8auer przyjrzał się ostatnio bliżej prototypowemu blokowi wodnemu CPU, który pochwalić może się nietuzinkowym designem. Jego rurki zostały bowiem przeniesione na tył, aby uzyskać znacznie czystszy wygląd. W obecnym stanie, takie rozwiązanie nie jest zbyt praktyczne, ale za to prezentuje się świetnie.

Unikalne chłodzenie wodne

Unikalne chłodzenie zostało po raz pierwszy pokazane na targach Computex i pochodzi od ekipy z Modding Café. Blok wodny z rurkami Stealth ma dwuczęściową konstrukcję, która zmienia przeznaczenie otworów montażowych radiatora płyty głównej jako drogi przepływu cieczy z backplate'u na front bloku, który styka się z procesorem.

Unikalne chłodzenie zostało po raz pierwszy pokazane na targach Computex i pochodzi od ekipy z Modding Café.

Całość wykonana jest z akrylu i wygląda naprawdę imponująco. Zastosowano tu nawet wbudowany wizualny miernik przepływu, dzięki któremu można mieć pewność, że płyn chłodzący przepływa prawidłowo. Znajdziemy tu też podświetlający całość pasek LED.

Cooler wymaga jeszcze prac

Jednak, jak podkreśla der8auer, w obecnym stanie chłodzenie nie nadaje się jeszcze do użytku komercyjnego i mogłoby znacznie zyskać na pewnych udoskonaleniach. Przeprojektowanie tylnej płyty (backplate) z pewnością znacznie poprawiłoby kompatybilność, ponieważ obecna wersja wymagałaby dużej przestrzeni między płytą główną a obudową.

Innym potencjalnym problemem jest średnica rurki, przez którą ciecz musi przejść. Jest dość wąska, co ogranicza przepływ i ostatecznie utrudnia chłodzenie. Tutaj raczej trudno będzie znaleźć jakie obejście, które byłoby łatwe w realizacji, a jak widać na filmie, wydajność obecnego modelu nie była rewelacyjna. Słabą efektywność chłodzenia można przynajmniej częściowo przypisać standardowemu blokowi Bitspower, który został użyty w prototypie i który nie wydawał się dobrze wyfrezowany.

Niemniej jednak, der8auer sugeruje, że pomysł może być dalej rozwijany i wyraził nawet zainteresowanie wypuszczenia takiego produktu pod jego marką Thermal Grizzly, jeśli będzie na to popyt. Prawdopodobnie nie byłoby to idealne rozwiązanie dla przeciętnego konsumenta lub ekstremalnych overclockerów poszukujących absolutnie najlepszej możliwej wydajności. Z drugiej strony użytkownicy, którzy nie potrzebują najwydajniejszych rozwiązań, ale cenią sobie czysty wygląd PC, zapewne zainteresowaliby się takim produktem. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: To chłodzenie wodne robi wrażenie. Wężyki całkowicie ukryte

 0