To już 10 lat od pierwszej publicznej bety Android. Zobacz, jak wyglądała

To już 10 lat od pierwszej publicznej bety Android. Zobacz, jak wyglądała

Właśnie mija dziesiąta rocznica premiery pierwszego, publicznego wydania systemu Android. To doskonała okazja na drobną retrospekcję.

Android jest aktualnie najprawdopodobniej najpopularniejszym systemem operacyjnym na świecie, a na pewno najpopularniejszym wśród rozwiązań mobilnych. Doczekaliśmy się już jego ósmego wydania, tj. Android 8.0 Oreo, natomiast w przyszłym roku ma zadebiutować następca, Android 9.0 P. Pierwsza publiczna beta rzeczonego OS-u znacząco różniła się nie tylko od wydań współczesnych, ale także tych dostarczanych z pierwszymi smartfonami jak HTC Dream. System Google'a powstawał bowiem w czasach hegemonii marki Nokia i wydawanych na potęgę słuchawek z Symbianem, a te zamiast ekranu dotykowego wykorzystywały fizyczne przyciski. Początkowo producent pragnął stworzyć interfejs przystosowany do klawiatur QWERTY, zbliżony do tego z BlackBerry OS, co zresztą doskonale widać na poniższym filmiku.

Ostatecznie Google zmieniło podejście, wdrażając obsługę ekranów dotykowych, aczkolwiek ogólny koncept pozostał nienaruszony. Sergei Brin, jeden z głównych programistów zaangażowanych pierwotnie w projekt, na materiale wideo jasno informuje o chęci zbudowania globalnego ekosystemu Android, nieograniczonego do telefonów spod szyldu macierzystej marki. Rozwój wydarzeń pokazał, że nie były to słowa rzucane na wiatr. Na dzień dzisiejszy szacuje się, iż system operacyjny z charakterystycznym robotem w logo znajduje się na blisko 67% urządzeń mobilnych znajdujących się w ciągłej eksploatacji, bijąc tym samym ponad dwukrotnie wynik konkurencyjnego iOS marki Apple, nie wspominając już o stale niszowych Windows Phone czy BlackBerry OS. Aż chciałoby się rzec - długiej i udanej kariery, Androidzie!

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: To już 10 lat od pierwszej publicznej bety Android. Zobacz, jak wyglądała

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł