To koniec NUC Extreme. ASUS ma inne plany

To koniec NUC Extreme. ASUS ma inne plany

ASUS przejął od Intela pieczę nad komputerami NUC, więc nic dziwnego, że stopniowo wprowadza swoje zasady zmieniając tym samym serię tych niewielkich komputerów. Po przedstawieniu linii ROG NUC można było zakładać, że seria NUC Extreme zostanie porzucona. Teraz wiemy już, że faktycznie tak się stanie.

NUC 13 Extreme będzie ostatni

Przejęcie komputerów NUC przez ASUS-a nastąpiło jeszcze w lipcu ubiegłego roku. Tajwański producent sprzętu otrzymał od Intel zgodę między innymi na ich rozwój. Już wtedy można było więc zakładać, że serię NUC czekają ustalone przez ASUS-a zmiany. Niedługo po ogłoszeniu przejęcia pojawiły się pierwsze doniesienia sugerujące, że ASUS pracuje nad komputerami NUC spod znaku ROG, które miały oferować procesory Intel Meteor Lake oraz karty graficzne z rodziny GeForce RTX 40.

W ofercie ASUS-a zagościła nowa seria ROG NUC. Tym samym firma podjęła decyzję o końcu linii NUC Extreme.

ROG NUC

ROG NUC

 

Po tegorocznych targach CES wiemy już, że tamte pogłoski były zgodne z prawdą. W ofercie ASUS-a zagościła nowa seria ROG NUC. Tym samym firma podjęła decyzję o końcu linii NUC Extreme. W praktyce oznacza to więc, że NUC 13 Extreme będzie ostatnim przedstawicielem tej rodziny.

Trzymanie NUC Extreme nie miałoby sensu

Dalsze trzymanie w ofercie serii Extreme nie ma po prostu większego sensu ze względu na istnienie ROG NUC. Seria NUC Extreme jest bowiem także reklamowana jako sprzęt dla graczy, więc mogłoby dojść do wewnętrznej rywalizacji. Różnicą między NUC Extreme, a ROG NUC jest jednak to, że ta druga linia wykorzystuje mobilne procesory. I ma to sporo sensu, ponieważ mniej prądożerne CPU pozwalają jeszcze bardziej skupić się na głównej cesze komputerów NUC, czyli miniaturowości. Zwłaszcza, że w ofercie ASUS-a istnieje już mniejszych rozmiarów, choć wciąż większy od ROG NUC, zestaw ROG G22CH z desktopowym procesorem.

W ramach ROG NUC dostępne są dwie konfiguracje. Jedna z procesor Intel Core Ultra 7 155H i kartą graficzną NVIDIA GeForce RTX 4060, a druga z Core Ultra 9 185H oraz GeForce RTX 4070. W obu przypadkach wszystko zostało zamknięte w obudowie o wymiarach 144 x 112 x 41 mm. Całość waży zaledwie 800 g.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: To koniec NUC Extreme. ASUS ma inne plany

 0