To może być kolejny cios dla Huawei. Portugalia rozważa zbanowanie firmy

To może być kolejny cios dla Huawei. Portugalia rozważa zbanowanie firmy

Portugalia może stać się kolejnym krajem, który skutecznie zbanuje Huawei i inne chińskie firmy biorące udział w budowaniu sieci 5G. 

Jak donosi agencja Bloomberg, rząd Portugalii w zeszłym tygodniu zalecił zakazanie lokalnym operatorom pozyskiwania sprzętu 5G od dostawców spoza Unii Europejskiej lub z krajów, które nie są częścią Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO) ani Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju  (OCED).

W oświadczeniu wydanym w przez Portugalską Wyższą Radę ds. Cyberbezpieczeństwa rząd stwierdził, że firmy spoza tych jurysdykcji stanowią „wysokie ryzyko” dla bezpieczeństwa krajowych sieci bezprzewodowych. W dokumencie nie wymieniono konkretnie Huawei, ale ponieważ Chiny nie są członkiem NATO, OCED ani UE, firma wraz z innymi chińskimi dostawcami, takimi jak ZTE, zostałaby skutecznie wykluczona z udziału w portugalskich sieciach 5G, kiedy rząd zatwierdzi zalecenie rady bezpieczeństwa.

Rząd Portugalii w zeszłym tygodniu zalecił zakazanie lokalnym operatorom pozyskiwania sprzętu 5G od dostawców spoza Unii Europejskiej lub z krajów, które nie są częścią NATO ani OCED.

Huawei

„Huawei nie ma żadnej wiedzy na ten temat i nie konsultowano się z nami w tej sprawie” – powiedział rzecznik Huawei w rozmowie z Financial Times. „W ciągu ostatnich dwóch dekad Huawei współpracowało z portugalskimi operatorami przy budowie sieci bezprzewodowych i dostarczaniu wysokiej jakości usług, które łączą miliony ludzi. Będziemy nadal przestrzegać wszystkich obowiązujących praw i przepisów oraz obsługiwać portugalskich klientów i partnerów, którzy polegają na naszych produktach i usługach” - dodaje przedstawiciel firmy.

Zakazanie chińskim firmom udziału w sieciach 5G byłoby nagłym zwrotem akcji dla Portugalii, która od lat cieszy się bliskimi stosunkami z supermocarstwem, jakim jest Państwo Środka. Jak podkreśla Financial Times, Portugalia była w ostatnich latach jednym z największych odbiorców chińskich inwestycji per capita. Altice Portugal, największy operator bezprzewodowy w kraju, podpisał w 2018 roku umowę na wykorzystanie sprzętu Huawei do wdrożenia 5G. Jeśli Portugalia wprowadzi zakaz, dołączy do Kanady i kilku innych krajów europejskich, w tym Danii, Szwecji, Estonii, Łotwy i Litwy, które niedawno zabroniły firmie udziału w swoich sieciach 5G. Polska jak na razie nie zdecydowała się na taki krok. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: To może być kolejny cios dla Huawei. Portugalia rozważa zbanowanie firmy

 0