To nie żart. Bethesda przypadkiem wypuściła Doom Eternal bez Denuvo

To nie żart. Bethesda przypadkiem wypuściła Doom Eternal bez Denuvo

Denuvo już od dłuższego czasu jest numerem jeden pod względem zabezpieczeń DRM wśród największych wydawców gier. Czasami jednak studio psuje implementację i ułatwia znacznie pracę piratom internetowym i nadzieje na chociaż jeden tydzień sprzedaży, bez dostępnego "pirata" na torrentach przepadają . Widzieliśmy taką sytuację w przypadku Mass Effect Andromeda, który używał przestarzałej, już złamanej wersji Denuvo. W zeszłym roku Bethesda wypuściła wersję Rage 2 bez DRM na swojej własnej platformie. Tym razem Bethesda wydała DOOM Eternal z plikiem .exe chronionym Denuvo i wszystko odbyło się zgodnie z zasadami. No prawie... Firma zapomniała o małym detalu i w osobnym folderze pozostawiła oryginalny plik, bez zabezpieczenia DRM. 

Bethesda... I wszystko jasne ;) Firma tym razem zapomniała usunąć folder z oryginalnym plikiem .exe DOOM Eternal bez zabezpieczeń Denuvo. Piraci nie musieli nawet nic łamać, żeby gra wskoczyła na torrenty od samej premiery.

Osoby śledzące piracką scenę, szybko dowiedziały się o tej wpadce wydawcy. Doom Eternal w wersji z Bethesda.net było dostarczane z folderem o nazwie "Original", zawierającym plik .exe gry w wersji bez Denuvo. Piraci nawet nie musieli nic łamać, poprostu skopiowali pliki i i udostępnili grę na stronach z torrentami. Bethesda szybko w nocy wydała poprawkę, aby usunąć plik, ale oczywiście wiadomość już zaczęła się rozprzestrzeniać i gra zaczęła krążyć po stronach pirackich. Kiedy podobnie stało się z Rage 2 w zeszłym roku, Bethesda postanowiła całkowicie usunąć Denuvo już po tygodniu, więc podobne działanie możliwe, że zobaczymy i tym razem.

Co ciekawe, wersja  pliku .exe z zabezpieczeniem ma 360 MB, a oryginał mniej niż 70 MB. Niektórzy z użytkowników pirackiej wersji twierdzą, że mogą grać online w trybie dla wielu graczy, korzystając z launchera bez DRM, co może mieć szersze implikacje dla trybów online Doom podczas premiery. Bethesda wielokrotnie pokazała, że wpadki nie są jej obce. Firma często wypuszcza niedopracowane buble (Fallout 76), czy teraz kolejny raz wyręcza piratów, a potem dziwi się, że statystyki sprzedaży nie są zadowalające ;)

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: To nie żart. Bethesda przypadkiem wypuściła Doom Eternal bez Denuvo

 0