To pierwsza płyta główna stworzona jedynie przy użyciu chińskiej technologii. CPU w zestawie

To pierwsza płyta główna stworzona jedynie przy użyciu chińskiej technologii. CPU w zestawie

Producent komponentów komputerowych Beijing Jite Intelligent Technology twierdzi, że stworzył pierwszą płytę główną wyprodukowaną w całości w Chinach przy użyciu jedynie chińskiej technologii. 

Płyta główna GM7-2602-02 wykorzystuje standardowy format Mini-ITX i jest wyposażona w opracowany w Chinach procesor ARM. Jeśli ta płyta główna rzeczywiście istnieje, to jest to kolejny krok Chińczyków do uniezależnienia się od zachodnich technologii i pokaz ich rodzimych możliwości produkcyjnych. 

Beijing Jite Intelligent Technology twierdzi, że stworzył pierwszą płytę główną wyprodukowaną w całości w Chinach przy użyciu jedynie chińskiej technologii. 

Rzeczona płyta główna Mini-ITX wydaje się mainstreamowym produktem. Posiada slot na dysk M.2, gniazdo PCIe 16x i liczne tylne wejścia/wyjścia, w tym VGA, HDMI, gniazda audio, dwa porty Ethernet i dwa porty USB 3.0. Jeśli zaś chodzi o nietypowe elementy, to wskazać należy na dwa sloty na pamięć SODIMM DDR4 i dołączony do zestawu procesor, który wydaje się przylutowany, a nie osadzony w gnieździe. To sprawia, że ​​płyta główna GM7-2602-02 bardziej przypomina to, co można znaleźć w urządzeniach typu NUC lub Mini PC. Cena również jest bardzo wysoka jak za tej klasy sprzęt, bo wynosi 700 USD. 

chiny
 

Wspomniany procesor to Feiteng D2000 z ośmioma rdzeniami, który został opracowany i wyprodukowany w Chinach, ale wykorzystuje architekturę ARM. Już czterordzeniowa wersja tego procesora najwyraźniej nadaje się do grania, co oznacza, że ​​GM7-2602-02 powinien być równie wydajny, zwłaszcza że może współpracować z samodzielną kartą graficzną. W tym momencie wydaje się, że możliwe będzie zbudowanie pełnego komputera do gier w Chinach, przy użyciu tej płyty głównej i karty graficznej firmy Moore Threads.

Oczywiście to wszystko zakładając, że ta płyta główna rzeczywiście została w całości wyprodukowana w Chinach. Co prawda na chwilę obecną nic nie wskazuje na to, że Beijing Jite Intelligent Technology naciąga prawdę, ale wiele chińskich firm w przeszłości wysuwało podobne twierdzenia, opierając się na zagranicznych technologiach. Na stronie internetowej firmy znajduje się nawet lista produktów wcześniejszych niż GM7-2602-02, które określa jako krajowe, ale twierdzi, że GM7-2602-02 jest pierwszą płytą główną wyprodukowaną w kraju. Tym samym, nie do końca jest jasne, co właściwie oznacza „krajowy”. 

Warto jednak pamiętać, że Chiny potrafią już produkować własne procesory, karty graficzne i dyski SSD, więc dodanie do listy płyt głównych, które nie są najbardziej skomplikowanymi komponentami, nie wydaje się przełomowym osiągnięciem. Jest to jednak kluczowy element dla powstającego w kraju przemysłu półprzewodników, ponieważ każdy komputer potrzebuje płyty głównej i choć GM7-2602-02 nie jest wcale nowatorski, to dopiero pierwszy krok. Wygląda więc na to, że szef NVIDII miał rację, krytykując amerykańskie sankcje na Chiny, sugerując, że to tylko przyspieszy technologiczny rozwój Państwa Środka. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: To pierwsza płyta główna stworzona jedynie przy użyciu chińskiej technologii. CPU w zestawie

 0