Były premier Wielkiej Brytanii Tony Blair ponownie promuje kontrowersyjny plan nadania każdemu obywatelowi brytyjskiemu identyfikatora cyfrowego. Wiązałoby się to z wykorzystaniem nowej technologii biometrycznej do przechowywania paszportu, prawa jazdy, ewidencji podatkowej, kwalifikacji i prawa do pracy danej osoby. Sir Tony próbował wcześniej wprowadzić dowody osobiste, gdy był premierem.
Tony Blair i były poseł William Hague stwierdzili, że aby nadążyć za ciągle zmieniającym się światem, konieczna jest poważna transformacja rządu w zakresie technologii. Jednak ich żądania spotkały się z ostrym sprzeciwem, a Sir Jake Berry, polityk z partii konserwatywnej, nazwał to „przerażającym państwowym planem śledzenia cię od kołyski aż po grób”. Blair i Hague ujawnili swój plan w artykule dla The Times, w którym powiedzieli, że „polityka musi się radykalnie zmienić, ponieważ świat radykalnie się zmienia. Przeżywamy rewolucję technologiczną XXI wieku, której implikacje są tak ogromne, jak XIX-wieczna rewolucja przemysłowa”.
Tony Blair naciska na identyfikatory cyfrowe z wykorzystaniem technologii biometrycznej do przechowywania m.in. paszportu, prawa jazdy, ewidencji podatkowej, kwalifikacji i prawa do pracy. Partia konserwatywna nazywa to "przerażającym państwowy planem śledzenia cię od kołyski aż po grób".
Twierdzą oni, że obecnym politykom „grozi prowadzenie XX-wiecznej walki na marginesie polityki podatkowej i wydatków, kiedy kwestią jest to, jak zaprzęgniemy tę nową rewolucję do ponownego wyobrażenia sobie państwa i usług publicznych”. Domagają się cyfrowych identyfikatorów dla każdego obywatela – wezwali także do stworzenia „krajowej infrastruktury zdrowotnej, która wykorzystuje dane w celu poprawy opieki i obniżenia kosztów, oraz suwerennych systemów sztucznej inteligencji wspieranych przez możliwości superkomputerów”. W wywiadzie dla BBC Radio 4 Blair podkreślił, w jaki sposób kraje „tak małe, jak Estonia i tak duże, jak Indie” zmierzają w kierunku cyfrowych identyfikatorów. „Jeśli spojrzysz na technologię biometryczną, która umożliwia dziś identyfikację cyfrową, może ona przezwyciężyć wiele z tych problemów” – powiedział Blair.
Takie rozwiązania potępia Silkie Carlo, dyrektor Big Brother Watch, który powiedział: „Sir Tony i Lord Hague mają całkowitą rację co do potrzeby objęcia przez Wielką Brytanię przywództwa w zakresie innowacji technologicznych, ale oznacza to ochronę praw i prywatności ludzi, a nie wskrzeszanie nieudanych propozycji natrętnego masowego systemu tożsamości cyfrowej i państwowej bazy”. Carlo dodał: „Rozległy system tożsamości cyfrowej typu opisanego przez Sir Tony'ego i Lorda Hague'a jest całkowicie wsteczny i byłby jednym z największych ataków na prywatność, jakie kiedykolwiek widziano w Wielkiej Brytanii. Opinia publiczna konsekwentnie sprzeciwiała się obowiązkowym systemom identyfikacji cyfrowej i absolutnie nic nie wskazuje na to, by społeczeństwo chciało lub popierało taki system identyfikacji cyfrowej teraz”.
Blair niedawno wezwał globalne organizacje, takie jak Światowa Organizacja Handlu (WTO) i Światowe Forum Ekonomiczne (WEF), aby skłoniły rządy krajowe do wprowadzenia „infrastruktury cyfrowej”, która monitoruje, kto został zaszczepiony, a kto nie.
Pokaż / Dodaj komentarze do: Tony Blair naciska na biometryczny identyfikator cyfrowy dla wszystkich obywateli