Toshiba prezentuje dysk twardy o pojemności 18 TB

Toshiba prezentuje dysk twardy o pojemności 18 TB

Toshiba zaprezentowała dysk twardy z serii MG09 o pojemności aż 18 TB wyposażony w technologię Flux Control - Microwave-Assisted Magnetic Recording (FC-MAMR). Dostępne są nośniki z wersjami interfejsów - SAS 12 Gb/s oraz SATA 6 Gb/s, przy czym prędkość obrotowa wynosi 7200 obr./m, z kolei transfer danych ma dochodzić do 268 MiB/s. Model składa się z 9 talerzy 2 TB umieszczonych w obudowie 3,5". Według producenta MG09 charakteryzuje wytrzymałość 550 TB zapisu rocznie. Przeznaczeniem tego niezwykle pojemnego dysku są centra danych korzystających z chmury. Obecnie raczej nie znajdzie on zastosowania u prywatnych użytkowników, chociaż każdy z nas zapewne chciałby mieć sprzęt wyposażony w tak pojemny dysk twardy. Nie wiemy ile będzie kosztować nowy nośnik danych, ale nie jest to tania propozycja. Dysk trafi do sprzedaży w marcu.

Toshiba zaprezentowała dysk twardy z serii MG09 o pojemności aż 18 TB.

Toshiba prezentuje dysk twardy o pojemności 18 TB

MG09 to najmocniejszy przedstawiciel linii MG, ale w ofercie firmy znajdziemy także inne modele dla korporacji, chociaż już nie o takiej pojemności. Dostępne są dyski 500 GB, 2 TB, 4 TB, 8 TB oraz 16 TB. Warto wspomnieć o obecności czujników wykrywających najdrobniejsze wstrząsy, a wbudowane czujniki RV kompensują drgania powstające wskutek ruchu obrotowego, eliminując "dominowe" wibracje w serwerach o konfiguracji wielownękowej. Do tego Persistent Write Cache Technology mający zapewnić bezpieczeństwo danych w przypadku przerw w zasilaniu podczas operacji zapisu na dysku twardym. Dane są bezpiecznie przechowywane w dużej pamięci podręcznej flash i zapisywane na dysku po przywróceniu zasilania.

Toshiba zastosowała również rozwiązanie Stable Platter Technology minimalizujące drgania przez stabilizowanie wału silnika z obu stron. Przekłada się to na większą precyzję pozycjonowania głowic na ścieżkach oraz maksymalną wydajność operacji odczytu i zapisu. Ponadto Dynamic Cache Technology firmy Toshiba, niezależny algorytm pamięci podręcznej z wbudowanym mechanizmem zarządzania buforem, optymalizuje alokację pamięci podręcznej podczas odczytu/zapisu.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Toshiba prezentuje dysk twardy o pojemności 18 TB

 0