Totalna dominacja AMD. Procesory Intela praktycznie z zerową sprzedażą

Totalna dominacja AMD. Procesory Intela praktycznie z zerową sprzedażą

Na rynku desktopowych procesorów sytuacja bez zmian i AMD nie tylko utrzymuje dominację, ale wręcz pogłębia przewagę nad Intelem, którego najnowsze układy z serii Arrow Lake praktycznie nie istnieją w statystykach sprzedaży.

Choć procesory Intela 13. i 14. generacji wciąż znajdują nabywców, to nie dorównują popularnością nowym układom AMD Ryzen, szczególnie modeli z serii 7000 i 9000. Najlepszym dowodem jest sytuacja u największego niemieckiego sprzedawcy Mindfactory, gdzie AMD dosłownie zdominowało ranking sprzedaży, a Intel Core Ultra 200S (Arrow Lake) praktycznie zniknął z list.

Nowe procesory Intela praktycznie w ogóle się nie sprzedają, bo ich udział jest tak marginalny, że nie kwalifikują się nawet do zestawień topowych modeli.

Nowe procesory Intela praktycznie w ogóle się nie sprzedają, bo ich udział jest tak marginalny, że nie kwalifikują się nawet do zestawień topowych modeli. Dla porównania, nawet starsze układy jak Intel Core i3-12100F czy AMD Ryzen 3 4300G notują sprzedaż na poziomie co najmniej kilkunastu sztuk tygodniowo. Tymczasem Arrow Lake? Zero.

Ryzen 7 9800X3D - lider bez konkurencji

Królem zestawienia jest AMD Ryzen 7 9800X3D, który sprzedał się w liczbie 180 sztuk tygodniowo, a zaraz za nim uplasowały się m.in. Ryzen 5 7500F, Ryzen 7 7700 oraz Ryzen 7 7800X3D, uważany za jeden z najlepszych procesorów do gamingu. Cała lista sprzedaży zdominowana jest przez procesory AMD z serii Ryzen 5000, 7000 i 9000.

W sumie, w analizowanym tygodniu, AMD sprzedało około 1130 procesorów, podczas gdy Intel zaledwie 110, co przekłada się na ponad 91% udziału AMD w sprzedaży i zaledwie 8,87% dla Intela.

Wyższa cena, wyższa wartość

Średnia cena sprzedaży procesorów AMD (ASP) wynosi obecnie 305 euro, co tłumaczone jest popularnością wydajnych modeli jak 9800X3D. Dla porównania, Intel osiąga średni ASP na poziomie 231 euro, co wskazuje, że firma sprzedaje głównie tańsze modele, jeśli już w ogóle. Warto zaznaczyć, że choć platforma AM4 nadal trzyma się dobrze, to AM5 zdecydowanie przejęła pałeczkę lidera, co zwiastuje kierunek rozwoju całego ekosystemu AMD.

Co dalej z Intelem?

Obecna sytuacja nie wygląda optymistycznie dla „niebieskich”. Brak widocznej obecności Arrow Lake w sprzedaży oraz słaba adaptacja nowych modeli mogą oznaczać konieczność szybkiego przegrupowania sił. Tymczasem AMD pewnym krokiem zmierza ku jeszcze większej dominacji. Jeszcze kilka lat temu taka sytuacja wydawała się nie do pomyślenia. W związku z tym rywalizacja w ramach kolejnej generacji CPU zapowiada się niezwykle ciekawie. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Totalna dominacja AMD. Procesory Intela praktycznie z zerową sprzedażą

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł