TrendForce: koronawirus wpłynie na dostawy monitorów i laptopów

TrendForce: koronawirus wpłynie na dostawy monitorów i laptopów

Firma analityczna TrendForce w swojej analizie rynku w kontekście Covid-19 spodziewa się, że epidemia koronawirusa spowoduje mniejsze od spodziewanych dostawy produktów elektronicznych wytwarzanych w Państwie Środka. Jej zdaniem wynika to z prostego faktu, że chińskie fabryki będą mieć duże kłopoty z uruchomieniem normalnej produkcji w pierwszym kwartale. TrendForce prognozuje, że problemy obejmą głównie kilka kategorii produktów, poczynając od smartfonów, przez smartwatche, notebooki, monitory, konsole do gier, aż po telewizory. Jak bardzo oberwą dostawy, w dużym stopniu zależeć ma od kategorii produktów, ale w niektórych przypadkach możemy mówić nawet o przeszło 10% spadkach, więc braki będą odczuwalne w sklepach i mogą przełożyć się na wzrosty cen.

TrendForce prognozuje, że problemy obejmą głównie kilka kategorii produktów, poczynając od smartfonów, przez smartwatche, notebooki, monitory, konsole do gier, aż po telewizory.

TrendForce: koronawirus wpłynie na dostawy monitorów i laptopów

TrendForce podaje prognozowane dostawy smartwatchy obniżą się z planowanych 14,4 mln sztuk do 12,1 mln. W przypadku telewizorów firma przewiduje spadek o 4,5%, z 48,8 mln egzemplarzy do 46,6 mln. Jeśli zaś chodzi o inne kategorie produktów, to spore spadki obejmować mają sprzęt komputerowy, w tym laptopy (12,3%) oraz monitory (5,2%), ale również konsole do gier (10,1%). We wszystkich tych przypadkach, zmniejszenie liczby dostaw wynikać ma bezpośrednio z opóźnień w produkcji i braków komponentów. Tak TrendForce opisuje sytuację w przypadku notebooków: „Producenci niższego szczebla i marki wchodzące w skład łańcucha dostaw bezsprzecznie najmocniej obrywają epidemią koronawirusa. Firmy te straciły cenne dni pracy, po tym jak przesunięto wznowienie pracy (po chińskim nowym roku - przyp. red.). Ponadto ich wskaźnik operacyjny po wznowieniu jest niski. Co więcej, brakuje praktycznie wszystkich rodzajów materiałów i komponentów”.

Obecnie brakuje najbardziej podstawowych komponentów, takich jak baterie, zawiasy czy laminaty. Z tego powodu ucierpią dostawy wielu marek i spodziewane jest, że zamiast wcześniej prognozowanych 35 mln, sprzedaż laptopów osiągnie w pierwszym kwartale 30,7 mln. TrendForce nie jest osamotnione w swoich analizach i DigiTimes w ubiegłym tygodniu stwierdziło, że firmy produkujące laptopy, smartfony i półprzewodniki wciąż miały problemy z powrotem do normalnej działalności, co będzie miało przełożenie na rynek. Wygląda jednak na to, że analitycy nie martwią się o pamięci, ale wynika to z faktu, że w ubiegłym roku firmy zrobiły ich duże zapasy, które zwiększono jeszcze w oczekiwaniu na Chiński Nowy Rok. Na szczęście TrendForce sugeruje, że problemy nie potrwają długo i powinny obejmować tylko pierwszy kwartał.            

Pokaż / Dodaj komentarze do: TrendForce: koronawirus wpłynie na dostawy monitorów i laptopów

 0