TrendForce ostrzega przed nadchodzącymi wzrostami cen pamięci DRAM

TrendForce ostrzega przed nadchodzącymi wzrostami cen pamięci DRAM

Jak podaje firma analityczna TrendForce, użytkownicy PC użerają się obecnie z mocno zawyżonymi kwotami, jakie trzeba zapłacić za karty graficzne, a w najbliższym czasie będą mieli kolejny problem, a mianowicie z rosnącymi cenami pamięci. Zwiększony popyt spowodowany pandemią COVID-19 doprowadził do wyczerpania standardowych zapasów robionych przez producentów, a ze względu na wielomiesięczne czasy oczekiwania między zamówieniami półprzewodników a ich realizacją od producentów, cała infrastruktura dostaw nie była w stanie sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na całym świecie. Prowadzi to do wzrostu cen komponentów i zdaniem specjalistów już wkrótce przełoży się na wzrost cen na pamięci DRAM. Oczywiście do tego równania dodać trzeba także fakt, że firmy są teraz ostrożniejsze i starają się być bardziej zapobiegawcze, dlatego też składają większe zamówienia, aby przetrwać nagłe zmiany rynkowe.

Zdaniem analityków TrendForce już wkrótce spodziewać możemy się wyraźnego wzrostu cen na pamięci DRAM.

TrendForce ostrzega przed nadchodzącymi wzrostami cenami pamięci DRAM

TrendForce twierdzi, że ceny DRAM już w pierwszym kwartale tego roku wzrosły o 3-8%, a korekty rynkowe doprowadzą do dodatkowego wzrostu gdzieś między 13-18% w przypadku cen kontraktowych. W związku z tym prognozuje się, że ceny serwerów wzrosną nawet o 20%, a w tym samym czasie spodziewany wzrost pamięci graficznych DRAM wynosić ma 10-15%. Jeśli ten scenariusz się potwierdzi, to dla entuzjastów PC i graczy nadchodzą naprawdę trudne czasy. Szczególnie dla osób przymierzających się do wymiany karty graficznej, ponieważ nie dosyć, że będą musieli o takową walczyć ze spekulantami, których działania powodują horrendalnie wysokie ceny kart na rynku, to jeszcze spodziewać można się podwyżki samych producentów, w związku z droższymi pamięciami.  

Oczekuje się, że ogólne ceny pamięci DRAM dla konsumentów wzrosną o 20% z powodu nasilających się niedoborów. Nie da się ukryć, że nie są to najlepsze czasy dla pecetowców, szczególnie że TrendForce niedawno prognozowało także wzrosty cen dysków SSD, w związku niedoborem kontrolerów na rynku, który trwa już jakiś czas oraz przerwy w zasilaniu w fabryce Samsunga w Austin w Teksasie, która odpowiedzialna jest za produkcję większości kontrolerów SSD koreańskiego gigantami. Oczywiście, ceny pamięci nośników półprzewodnikowych i pamięci RAM praktycznie zawsze były bardzo wrażliwe na różnego rodzaju zdarzenia losowe, zwłaszcza jeśli te obejmowały największych producentów na świecie, ale tym razem zapowiada się na wielką „kumulację”.

Pokaż / Dodaj komentarze do: TrendForce ostrzega przed nadchodzącymi wzrostami cen pamięci DRAM

 0