Trump oskarża Tajwan o odebranie Ameryce biznesu półprzewodnikowego

Trump oskarża Tajwan o odebranie Ameryce biznesu półprzewodnikowego

W wywiadzie udzielonym stacji Fox News, były prezydent Donald Trump zaatakował Tajwan, oskarżając ten kraj o odebranie Ameryce biznesu półprzewodnikowego.

Trump uważa, że brak fabryk w USA, to wina Tajwanu, który przejął biznes.

Podczas niedawnego wywiadu dla Fox News, były prezydent USA Donald Trump oskarżył Tajwan o przejęcie amerykańskiego biznesu półprzewodnikowego, sugerując wprowadzenie ceł i barier handlowych przeciwko temu krajowi. Jednakże eksperci podkreślają, że Donald Trump ignoruje ostatnie inwestycje związane z przemysłem półprzewodnikowym w USA, takie jak zaproszenie TSMC do budowy fabryki układów scalonych w Arizonie i przekonanie swoich partnerów z łańcucha dostaw półprzewodników do inwestycji w USA.

Trump domaga się nałożenia cła i barier handlowych na Tajwan, oskarżając TSMC i pozostałe fabryki, o odebranie Ameryce biznesu półprzewodnikowego. Eksperci wskazują, że jest on ignorantem, który specjalnie nie zauważa nowych inwestycji TSMC i innych w USA. Tajwan nawet nie chciał tego skomentować.

Jackson Hu, były prezes i dyrektor generalny United Microelectronics Corp (UMC), który ma bogate doświadczenie w pracy w Dolinie Krzemowej i Hsinchu Science Park, wyraził zdziwienie ignorancją Trumpa w dziedzinie półprzewodników. Hu wskazał, że amerykańskie firmy produkujące półprzewodniki dobrze radziły sobie jako producenci zintegrowanych urządzeń, ale z postępem prawa Moore'a koszt opracowywania nowych technologii i budowania fabryk stał się zbyt drogi dla każdego z nich. To stworzyło niszę dla tajwańskich usługodawców, którzy mogą obsługiwać klientów, nie ponosząc sami ciężaru kapitałowego. „To wspaniały model biznesowy, ponieważ przynosi obopólne korzyści” — powiedział Hu. „Patrząc wstecz, Ameryka powinna była wtedy założyć firmę produkcyjną w USA, aby konkurować z TSMC i UMC”. Teraz zadanie to wykonuje GlobalFoundries, a Intel również oddziela swój dział produkcyjny, by stać się Intel Foundry Service.

Amerykańskie firmy takie jak Broadcom, Apple, Qualcomm, Nvidia, AMD i Texas Instrument, to główni producenci (IDM), którzy zlecają produkcję swoich chipów do tajwańskich firm, takich jak TSMC i UMC. Chipy następnie trafiają do firm zewnętrznego montażu i testowania półprzewodników (OSAT). Taki globalny podział pracy był skutecznym modelem biznesowym, jednakże w wyniku pandemii obserwujemy zmianę tego podejścia na rzecz bardziej regionalnych łańcuchów dostaw. Hu dodał, że firmy „nie muszą już ponosić ryzyka finansowego związanego z wydatkami kapitałowymi na produkcję swoich chipów dzięki modelowi biznesowemu stworzonemu przez Tajwan i wspieranemu przez klientów na całym świecie, w tym w USA”.

Tajwan powstrzymał się od skomentowania słów Trumpa.

Premier Tajwanu Chen Chien-jen powiedział, że nie będzie tego komentował, gdy ustawodawcy pytali go o odpowiedź rządu Tajwanu na oskarżenia Trumpa. Podkreślił jednak, że Tajwan i Stany Zjednoczone ściśle współpracują pod względem gospodarczym, handlowym i przemysłowym. „Kontynuujemy współpracę ze Stanami Zjednoczonymi w celu osiągnięcia korzyści dla obu stron i utrzymujemy dobre stosunki z administracją amerykańską, Kongresem oraz kontakty zarówno z partiami demokratycznymi, jak i republikańskimi” – powiedział Chen.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Trump oskarża Tajwan o odebranie Ameryce biznesu półprzewodnikowego

 0