Trzy różne modele kart AMD Radeon RX Vega na start?

Trzy różne modele kart AMD Radeon RX Vega na start?

Wygląda na to, że obawy o wydajność akceleratora AMD Radeon RX Vega były przedwczesne. Jak wynika z bazy oprogramowania 3DMark, do sklepów trafią prawdopodobnie aż trzy modele Vegi. Najszybszy zawalczy z GeForce GTX 1080 Ti.

Skąd taki wniosek? W kontekście Vegi pojawiają się trzy różne symbole identyfikacyjne -  687F:C1, 687F:C2 oraz 687F:C3. Każdy z nich łączy się z akceleratorem o zdecydowanie odmiennej wydajności. Model 687F:C1, bohater pierwszych doniesień, osiąga rezultaty na poziomie GeForce GTX 1070. Tymczasem 687F:C3 plasuje się w okolicach GeForce GTX 1080 Ti. Co ciekawe, według wpisów z 3DMark wszystkie wymienione jednostki uzbrojone są w 8 GB pamięci HBM2, ale w znaczącym stopniu odróżnia je taktowanie. Jak pamiętamy, ID 687F:C1 wystąpiło w towarzystwie częstotliwości 1200 oraz 700 MHz, odpowiednio dla Boost oraz VRAM. Dla kontrastu - zdecydowanie szybszy akcelerator o ID 687F:C3 legitymuje się kolejno wartościami 1600 oraz 1000 MHz. Nie ma wątpliwości, na rynku pojawi się kilka kart z układem Vega.

W bazie wyników 3DMark Time Spy pojawił się akcelerator AMD o symbolu identyfikacyjnym 687F:C3. Osiągnął on wynik na poziomie GeForce GTX 1080 Ti.

W świetle powyższych informacji spekuluje się, że Czerwoni zamierzają powtórzyć schemat znany z premiery Radeona R9 Fury X. Mówiąc prościej, wydać chłodzonego kompaktowym układem wodnym flagowca, lekko przycięty wariant z konwencjonalnym radiatorem, a także miniaturową wersję Nano. Miałyby one konkurować odpowiednio z GeForce GTX 1080 Ti, GTX 1080 oraz GTX 1070. Miniaturyzacja w tym ostatnim przypadku tłumaczyłaby zauważalnie zrzucone taktowania. Cóż, o wszystkim powinniśmy przekonać się już niebawem, wszak zarówno według zagranicznych doniesień, jak i samego AMD (informacja prasowa ze stycznia) Vega pojawi się na rynku jeszcze w II kwartale bieżącego roku, a więc nie później niż przed zakończeniem miesiąca czerwca.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Trzy różne modele kart AMD Radeon RX Vega na start?

 0