W trakcie konferencji IEDM firma TSMC ujawniła swoje ambitne plany dostarczenia chipów na bazie MCM, składających się z ponad miliarda tranzystorów i chipów monolitycznych z ponad 200 miliardami tranzystorów do 2030 roku.
Aby zrealizować ten cel, firma pracuje nad nowymi litografiami, w tym N2 i N2P, czyli procesami klasy 2 nm, a także 1,4 nm litografią A14 oraz 1 nm A10 - wszystkie mają być opracowane do 2030 r.
W trakcie konferencji IEDM firma TSMC ujawniła swoje ambitne plany dostarczenia chipów, składających się nawet z biliona tranzystorów.
TSMC optymistycznie zakłada, że w ciągu najbliższych pięciu do sześciu lat rozwinie technologie produkcyjne nowej generacji, mimo że rozwój litograficzny uległ w ostatnich latach spowolnieniu ze względu na wyzwania techniczne i finansowe, jakie producenci chipów napotykają. Firma stoi przed tymi samymi przeszkodami, co jej rywale, ale jako największa odlewnia na świecie jest pewna swoich możliwości.
TSMC przewiduje, że wkrótce dostępne będą jeszcze bardziej złożone obwody monolityczne zawierające ponad 100 miliardów tranzystorów. Obecnie 80-miliardowy tranzystor GH100 od NVIDII pozostaje jednym z najbardziej skomplikowanych monolitycznych procesorów na rynku. Jednak budowanie tak masywnych układów staje się bardziej złożone i kosztowne, co zmusza firmy do przyjęcia architektur wielochipletowych, takich jak Instinct MI300X od AMD i Ponte Vecchio od Intela.
Według TSMC trend ten będzie się utrzymywał i za kilka lat będziemy świadkami systemów wielochipletowych z ponad bilionem tranzystorów. Aby to osiągnąć, TSMC przewiduje przełomy także w technologiach pakowania. Jednocześnie monolityczne chipy staną się bardziej złożone, a monolityczne procesory osiągną poziom 200 miliardów tranzystorów.
Choć rozwój nowych litografii w ostatnich latach rzeczywiście spowolnił, cieszy, że największy producent kontraktowy nie porzuca ambitnych planów i celów i do 2030 roku planuje dalsze zwiększanie gęstości tranzystorów w stałym tempie.
Pokaż / Dodaj komentarze do: TSMC celuje w 1 nm układy z bilionem tranzystorów do 2030 roku