TSMC: Czas podnieść ceny dla Nvidii

TSMC: Czas podnieść ceny dla Nvidii

Ostatni rok przyniósł spektakularny wzrost wartości akcji Nvidii, a firma notuje rekordowe przychody kwartalne. Jednak nowy prezes TSMC, CC Wei, sugeruje, że może nadszedł czas na podniesienie cen dla Nvidii, biorąc pod uwagę ekspansję i znaczenie firmy w przemyśle sztucznej inteligencji.

Wei, który niedawno objął stanowisko przewodniczącego TSMC, wygłosił swoje pierwsze uwagi prasowe, żartując, że dyrektor generalny Nvidii, Jensen Huang, jest „facetem wartym trzy biliony dolarów”, odnosząc się do wzrostu majątku netto Huanga, który osiągnął niemal 100 miliardów dolarów.  Wei narzekał, że produkty Nvidii są drogie, ale niezaprzeczalnie wartościowe dla globalnych firm z sektora sztucznej inteligencji.

CEO TSMC sugeruje możliwość podniesienia cen dla Nvidii, biorąc pod uwagę rosnące zyski i znaczenie, jakie firma ta ma dla branży sztucznej inteligencji.

„Zastanawiam się, czy nie pokazać mu również naszej wartości” - powiedział Wei, sugerując możliwość podniesienia cen dla Nvidii. Jego uwagi sugerują, że TSMC może być gotowe na zmiany w polityce cenowej, co miałoby wpływ na cały ekosystem technologiczny, w tym na przyszłość Nvidii jako lidera w dziedzinie sztucznej inteligencji.

Wei zauważył, że Nvidia zarabia ogromne pieniądze, a TSMC odgrywa kluczową rolę w produkcji jej sprzętu. W kontekście tego, jak lukratywne stały się produkty Nvidii, Wei zasugerował, że podejmowanie decyzji o podwyższeniu cen jest raczej oczywiste. „Każdy, kto siedzi w domu, może wymyślić [tę strategię]” – stwierdził Wei.

Warto zauważyć, że Nvidia już wcześniej podnosiła ceny swoich produktów. Na przykład, procesory graficzne H100 poprzedniej generacji sprzedawane były po cenie około 30 000–40 000 dolarów za sztukę, podczas gdy pojedynczy procesor graficzny Blackwell kosztuje około 70 000 dolarów. Jednak porównanie to nie jest idealne, ponieważ Nvidia sprzedaje procesory graficzne Blackwell tylko w gotowych systemach, a nie jako pojedyncze komponenty.

Obecnie Nvidia preferuje duże zamówienia na gotowe systemy, jednakże pojedynczy flagowy system Blackwell, składający się z 72 procesorów graficznych, kosztuje około 3 miliony dolarów. Oczekuje się, że Nvidia osiągnie zyski rzędu około 40 miliardów dolarów ze sprzedaży swojego sprzętu do sztucznej inteligencji tylko w 2024 roku.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: TSMC: Czas podnieść ceny dla Nvidii

 0