TSMC nie obawia się ograniczeń eksportu rzadkich metali przez Chiny

TSMC nie obawia się ograniczeń eksportu rzadkich metali przez Chiny

Kilka dni temu pisaliśmy, że Chiny w ramach odpowiedzi na nakładane na nie sankcje, zamierzają ograniczyć eksport galu i germanu, czyli materiałów używanych choćby do produkcji chipów czy pojazdów elektrycznych. Producenci półprzewodników uspokajają jednak, że nie musimy obawiać się takich niedoborów jak w czasie pandemii, przynajmniej nie szybko. 

TSMC jest spokojne

TSMC i inni producenci chipów nie spodziewają się, że chińskie ograniczenia eksportu galu i germanu będą miały bezpośredni wpływ na ich działalność, głównie dlatego, że mają dostęp do tych materiałów od dostawców spoza Chin. Tymczasem, ponieważ chińskie firmy eksportują głównie rudę galu i germanu, restrykcje uderzą w chińskie firmy produkujące chipy GaN i GaAs.

TSMC i inni producenci chipów nie spodziewają się, że chińskie ograniczenia eksportu galu i germanu będą miały bezpośredni wpływ na ich działalność.

„Po dokonaniu oceny nie spodziewamy się, że ograniczenia eksportowe dotyczące surowców galu i germanu będą miały bezpośredni wpływ na produkcję TSMC” – czytamy w oświadczeniu TSMC opublikowanym przez Reuters. „Będziemy nadal uważnie monitorować sytuację”.

Chiny

Tajwańska firma Win Semiconductor, producent kontraktowy chipów GaN i GaAs oraz firma Visual Photonics Epitaxy, która produkuje wafle GaAs i InGaAs, powiedziały agencji informacyjnej, że kupują ograniczoną liczbę substratów z Chin i pozyskują je z innych źródeł, w tym od firm z Niemiec, Japonii i USA. W rezultacie ograniczenia będą miały na nie bezpośredni wpływ. Tymczasem ich dostawcy zostaną poważnie dotknięci, ponieważ Chiny kontrolują ponad 90% światowej produkcji galu i germanu.

Jak donosi DigiTimes, powołując się na ekspertów branżowych, problem może nie być aż tak dotkliwy nawet dla dostawców wafli krzemowych, którzy kupują surowy gal i german z Chin. Te sankcje eksportowe nie przekładają się bezpośrednio na zakaz działalności produkcyjnej i eksportowej. W związku z tym cały łańcuch dostaw może nadal działać, choć z dodatkowym wymogiem uzyskania zgody na eksport na określone rynki. To powiedziawszy, chociaż firmom może być trudniej uzyskać surowce, jest mało prawdopodobne, że będzie to niemożliwe.

Jeśli chodzi o produkcję chipów, gal i german są używane w postaci oczyszczonej, a oczyszczanie jest kontrolowane głównie przez firmy amerykańskie i japońskie. Nowe chińskie sankcje eksportowe na rudy mogą mieć wpływ na tych dostawców, chyba że będą w stanie szybko znaleźć inne źródła.

Chipy GaN i GaAs mogą podrożeć

Jeśli Chiny zakażą sprzedaży rud galu i germanu tym dostawcom, mogą się rozwinąć dwa scenariusze. Po pierwsze, Chiny mogą nie być w stanie eksportować oczyszczonego galu i germanu z powodu ograniczeń, zakłócając globalny przemysł GaAs i GaN. Alternatywnie, Chiny mogą udoskonalić swoje technologie rafinacji i zasadniczo wyprzeć rywali z rynku, tym samym wzmacniając swoją niemal monopolistyczną pozycję. 

Bez względu na to, który scenariusz się ziści, zagraniczni dostawcy produktów na bazie galu i germanu muszą dokonać przeglądu swoich zapasów i zależności od chińskich źródeł, biorąc pod uwagę fakt, że gal i german spoza Chin będą droższe niż te pochodzące z Państwa Środka.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: TSMC nie obawia się ograniczeń eksportu rzadkich metali przez Chiny

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł